Pracovní cesta Skandinávského domu na Island

Na začátku dubna vyráží čtveřice pracovníků Skandinávského domu na pracovní cestu do islandského Reykjavíku, kde se setká se zástupci islandských kulturních institucí. Cílem cesty je prohloubení spolupráce mezi ČR a Islandem na poli kultury, posílení dosavadních partnerství a navázání nových a také sdílení zkušeností z oblasti propagace současné severské kultury.

Jeden z důvodů cesty představuje právě probíhající literární kampaň #ReadNordic vrcholící veletrhem Svět knihy. Čestným hostem letošního ročníku veletrhu jsou severské země, tedy rovněž Island. Ten v ČR (na rozdíl od ostatních severských zemí) nemá diplomatické zastoupení, které by mohlo pomoci se zprostředkováním kontaktů, díky čemuž byla spolupráce s islandskými kulturními institucemi doposud poněkud omezenějšího rázu. Uvedená pracovní cesta by toto měla změnit.

Vybraní zástupci Skandinávského domu se chystají navštívit zejména instituce zabývající se současnou islandskou literaturou, ale na programu jsou i schůzky s reprezentanty filmových či jiných kulturních institutů:

  • Islandské literární centrum (Miðstöð íslenskra bókmennta)
  • nakladatelství Forlagið
  • nakladatelství Bjartur
  • Městská knihovna v Reykjavíku (Borgarbókasafn Reykjavíkur)
  • Islandská národní a univerzitní knihovna (Landsbókasafn Íslands – Háskólabókasafn)
  • Severský dům (Norræna húsið)
  • Asociace islandských nakladatelů (FIBUT)
  • Islandské filmové centrum (Kvikmyndamiðstöð Íslands)

Pracovní cesta má zároveň za cíl připravit islandskou část kampaně #ReadNordic na Světě knihy 2016, představit projekt relevantním islandským institucím a dojednat s nimi islandskou část prezentace současné severské literatury (výběr titulů, propagačních materiálů, zaměření prezentace na aktuální témata, příprava panelů s islandskými hosty), získat aktuální informace o současném knižním trhu na Islandu, které budou na veletrhu předány českým nakladatelům a překladatelům, a naplánovat užší vzájemnou propagaci.

Výstupem projektu bude informační článek o navštívených islandských institucích a jejich činnosti, který zveřejníme na našich webových stránkách a který bude sloužit jako rozcestník pro všechny zájemce o spolupráci s těmito institucemi. Dále pro webové stránky vytvoříme článek mapující současnou islandskou literaturu, kde českým čtenářům představíme tituly přeložené do češtiny a nakladatelům poskytneme tipy na zajímavá díla.

 

Aktivita byla podpořena z Fondu pro bilaterální spolupráci na národní úrovni v rámci EHP a Norských fondů 2009-2014.

EHP-Norske-fondy_Logo-EHP-barvaEHP-Norske-fondy_Logo-Norsko-barva