Polární záře v Kině Pilotů

Od 8. do 11. října proběhnou v Kině PilotůPraze–Vršovicích ozvěny mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko. Během nich mohou diváci zhlédnout pět vybraných filmů z letošní speciální sekce Polární záře nad Ostravou, která byla zaměřena na norskou kinematografii.

Ozvěny Ostrava Kamera Oko představí snímky tří předních norských kameramanů, kteří se festivalu osobně  účastnili – Philipa Ogaarda, Kjella Vassdala a Johna Andrease Andersena.

Philip Ogaard stojí za filmy Povídky z kuchyně (Salmer fra kjøkkenet, 2002), Vzpoura v Kautokeinu (Kautokeino-opprøret, 2008) a Nula Kelvina (Kjærlighetens kjøtere, 1995). Komedie režiséra Benta Hamera Povídky z kuchyně vypráví o osamělém starém mládenci Izákovi, kterému do života vstoupí podivný pozorovatel Folke a začne studovat Izákovy návyky v kuchyni. Drama Nula Kelvina divákovi ukazuje boj tří rozdílných mužů o přežití v drsné grónské krajině. A Vzpoura v Kautokeinu nás zavede do temné norské historie v příběhu krveprolití z roku 1851, kdy se v severonorské farnosti Kautokeino vzbouřili místní Sámové proti norské správě.

John Andreas Andersen stojí za vizuální podobou snímku Král z ostrova Bastoy (King Kongen av Bastøy, 2010). Jeho tvůrci se nechali inspirovat skutečnými událostmi kdy poprvé a snad i naposled zasahovala norská armáda proti civilnímu obyvatelstvu, když se v roce 1915 vzbouřili mladiství chovanci nechvalně známého nápravného ústavu na ostrově Bastoy. Poslední snímek Pošťák, který nikdy nezvoní (Budbringeren, 1997) kameramana Kjela Vassdala a režiséra Pala Sletauna je černou komedií o nemorálním listonoši Royovi, kterému zcela nezajímavý život náhle naruší zapomenutý klíč v cizí schránce.

Vstupné na jednotlivé promítání je 50 Kč, permanentka na všech pět filmů stojí 150 Kč. Vstupenky je možné si zakoupit vždy nejdříve hodinu před promítáním. Kino Pilotů se nachází na Donské ulici za rohem od současného vršovického “centra všech hipsterů” ulice Krymská. Kromě filmu Povídky z kuchyně budou všechny filmy kromě českých titulků vybaveny i titulky anglickými.

Program Polární záře – přehlídka norských filmů
čt 8.10.  20:00   Povídky z kuchyně
pá 9.10.  20:00   Král z ostrova Bastoy
so 10.10. 18:30   Pošťák, který nikdy nezvoní
so 10.10. 20:30   Vzpoura v Kautokeinu
ne 11.10. 19:00   Nula Kelvina.