Podzimní pečení: kladdkaka, äppelkaka, ostkaka

V listopadu už na většině území Švédska začíná sněžit. Lidé tráví více času v teple domova a co se k hrnku teplého čaje, nebo kávy hodí lépe než koláč? Možná i proto tento měsíc slaví svátek až tři tradiční švédské koláče: kladdkaka (lepivý kakaový koláč), skånsk äppelkaka (jablečný koláč z oblasti Skåne) a ostkaka (tvarohový koláč) ze Smålandu.

Kladdkaka (Lepivý kakaový koláč)

Tato švédská klasika nestojí mnoho času ani peněz a upéct ji zvládnou i pekaři-začátečníci. Základem je nenechat ji v troubě přílíš dlouho, aby zůstala vláčná. Ve Švédsku slaví svátek 7. listopadu.

Na 8 porcí potřebujeme:

50 g másla
1 dl cukru krystal
1 vejce
0,5 dl mouky
2 lžíce kakaa
1 lžičku vanilkového cukru
cukr moučka na posypání

Postup:

1. Troubu předehřejeme na 175 ° C. Máslo rozpustíme v hrnci.
2. Smícháme cukr, vejce, kakao, mouku a vanilkový cukr. Těsto nalijeme do asi 24 cm vymaštěné a pomoučený formy s odnímatelným okrajem. Pečeme 15 minut tak, aby byl hotový koláč na povrchu pevný a vevnitř lepivý.
3. Necháme vychladnout a posypeme práškovým cukrem. Podáváme se šlehačkou, nebo vanilkovou zmrzlinou.

Skånsk äppelkaka (Jablečný koláč ze Skåne)

Tento koláč se tradičně podává jako zákusek ke svatomartinské večeři 11. listopadu. Nastrouhaná jablka se posypou vrstvou drobenky z žitného, nebo tmavého dánského chleba a cukru, ale použít můžeme i strouhanku. Servírujeme s vanilkovým krémem.

Na 8 porcí potřebujeme:

10 krajíců tmavého chleba
1,5 nastrouhaného jablka
100 g másla
2 lžíce cukru krystal
2 lžičky skořice
2,5 dl jablečného pyré

Postup:

1. Troubu předehřejeme na 200 stupňů.
2. Pomocí mixéru rozmixujeme chléb na drobky.
3. Jablko oloupeme a nakrájíme na tenké plátky.
4. Chlebové drobky osmahneme na másle. Přidáme cukr a skořici.
5. Do formy na pečení dáváme střídavě vrstvy chleba, jablek a jablkového pyré tak, aby spodní a vrchní vrstva byla chlebová.
6. Pečeme asi 15 minut. Podáváme teplé s vanilkovým krémem.

Småländsk ostkaka (Tvarohový koláč ze Smålandu)

Ostkaka není, jak by se mohlo z názvu zdát, švédskou obdobou cheesecaku. Recept pochází z roku 1538, ale jeho původ sahá pravděpodobně až do středověku. Hlavními přísadami jsou mléko, syřidlo a mouka, které dohromady vytvářejí speciální tvarohovou konzistenci koláče. Zjednodušeně můžeme ale na přípravu použít i cottage cheese. V roce 2004 se v riksdagu vedla debata, jestli tento pokrm ustanovit oficiálním národním jídlem Švédska.

Ostkaka ze Smålandu se podává na štědrovečerním stole spolu s jahodovým džemem a šlehačkou, a jí se tradičně od středu ke krajím, kde bývá sušší. Tato část se proto v minulosti nechávala služebnictvu a dětem. Podle jiné teorie se obvykle koláč pekl v nádobí z cínu, a tak, aby se předešlo otravě, začínalo se jíst od středu. Ostkaka byla kdysi drahou záležitostí, proto sloužila i jako důležitý symbol společenského statusu. Kdo ji přinesl s sebou na nějakou oslavu, byl považován za zámožného. Jednu takovou oslavu popisuje ve své knize Emil z Lönnebergy i Astrid Lindgrenová.

Kromě Smålandu se ostkaka peče i v kraji Hälsingland, kde se každoročně také pořádá soutěž v jejím pečení. Recept je zde trochu odlišný. Hälsinglandská ostkaka totiž například neobsahuje mandle a podává se se sirupem a moruškovým džemem. Od roku 2004 slaví ostkaka svátek 14. listopadu.

Na 8 porcí potřebujeme:

2 vejce
0,5 dl cukru
500 g cottage cheese
50 g nasekaných mandlí
0,5 dl mouky
2,5 dl mléka
máslo na vymazání formy

Postup:

1. Troubu předhřejeme na 175 stupňů.
2. Vejce vyšleháme s cukrem.
3. Přidáme mandle, cottage cheese, vejce, mouku a mléko.
4. Zapékací mísu vymažeme máslem a pečeme asi 40 minut.
5. Necháme mírně vychladnout a podáváme se šlehačkou a jahodami s cukrem.

Smaklig måltid!

Autorka textů: Dominika Gašparová, Skandinávský dům
Zdroje: arla.se, vardagspuls.se, recept.se