Orchestr BERG: Løp, lokk og linjer

Norské inspirace: Orchestr BERG & Berit Opheim

Celovečerní dílo Lasse Thoresena inspirované norským folklórem a přírodou představí v české premiéře Orchestr BERG v DOX+, a to společně s norskou zpěvačkou Berit Opheim. Ta se s lehkostí pohybuje nejen v oblasti lidové hudby, ale věnuje se i improvizaci, jazzu nebo hudbě středověku. Kompozice s tajemným názvem Løp, lokk og linjer vznikla na míru přímo pro ni.

„Tímto koncertem jsme měli vloni v březnu slavnostně zahájit 20. narozeninovou sezónu Orchestru BERG, ale všechno dopadlo jinak… Po několika přesunech se ho konečně podaří uvést a my tak i náhodou oslavíme, přesně o týden dříve, narozeniny skladatele Lasse Thoresena!“ říká Eva Kesslová, ředitelka orchestru. Løp, lokk og linjer (v češtině přibližně Úprky, halekačky a linie) je jedním z jeho nejvýznamnějších děl.

„Svět lidové hudby se tu setkává se zvuky přírody i komplexním světem soudobé hudby. Je tu slyšet zpěv ptáků, bučení krav, halekání pastevců, objeví se také zvuk tradičních norských houslí nebo energické dupání nohou do rytmu,“ doplňuje Peter Vrábel, dirigent a umělecký šéf Orchestru BERG.

Středobodem celého večera je ovšem zpěvačka Berit Opheim, pro kterou Lasse Thoresen tuto celovečerní kompozici vytvořil. Její plný hlas, se kterým zachází s neuvěřitelnou lehkostí a virtuozitou, vynikne nejen v lidové hudbě, na kterou se specializuje především. Vedle toho se zabývá jazzem, improvizací nebo současnou hudbou, byla také členkou světoznámého Tria Mediæval, které se věnuje hudbě středověku.

Vstupenky lze zakoupit na portálu GoOut.

Více informací naleznete na stránkách pořadatele, případně na Facebooku.