Ohně a tma: Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson

Proč mají Islanďané k sopkám komplikovaný vztah? Jak funguje malá komunita na ostrově daleko v moři? A co kdyby se Island ocitl odříznutý od zbytku světa?

Hlavní literární večer letošního ročníku festivalu Dny Severu na téma ostrovy přivítá islandskou partnerskou spisovatelskou dvojici Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jóna Kalmana Stefánssona.

Sigríður Hagalín Björnsdóttir si v románu Ohně. Láska a jiné katastrofy pokládá otázku, co všechno se může stát, když vybuchne sopka. Vulkanoložka Anna Arnardóttir musí navíc vedle zápasu s přírodními živly čelit i pohromám ve svém soukromém životě. Příroda hraje důležitou roli také v prózách Jóna Kalmana Stefánssona, mj. Letní světlo, a pak přijde noc a Tvá nepřítomnost je tmou. Zajímá ho přítomnost i minulost islandského venkova, tradiční způsoby obživy a každodennost, zároveň ovšem i metafyzické otázky po smyslu života, touhy a sny.

Islandsky a česky, tlumočeno do češtiny.

DATA A MÍSTA KONÁNÍ:

7. 11. 18:00 BRNO, Knihovna Jiřího Mahena (Kobližná 70/4), velký sál, 5. patro
– moderuje Jan-Marek Šík
– ukázky čte herečka Kateřina Jebavá
– vstupné dobrovolné

9. 11. 19:00 PRAHA, KKAFE (Střelecký ostrov 336)
– moderuje Miroslav Pech
– ukázky čte herečka Marie Jansová
– vstupné dobrovolné

Sigríður Hagalín Björnsdóttir (1974) je čím dál úspěšnější islandská spisovatelka, autorka několika románů, z nichž dva byly zatím přeloženy do češtiny: Ostrov (přel. Lucie Korecká, Fobos 2019), ve kterém se zamýšlí nad situací, kdy by byl Island odříznutý od zbytku světa, a Ohně. Láska a jiné katastrofy (přel. Martina Kašparová, Argo 2022) o nebezpečném výbuchu sopky a partnerské krizi. Kromě spisovatelské dráhy se věnuje zpravodajství, moderuje hlavní zpravodajskou relaci islandské veřejnoprávní televize RÚV. Vystudovala historii, španělskou literaturu a žurnalistiku.

Jón Kalman Stefánsson (1963) patří k nejuznávanějším a nejoblíbenějším islandským spisovatelům, mimo jiné byl už čtyřikrát nominovaný na Cenu Severské rady za literaturu. Českým čtenářům je důvěrně známý coby autor trilogie ze Západních fjordů – Ráj a peklo (přel. Marta Bartošková, dybbuk 2012), Smutek andělů (dybbuk 2014) a Lidské srdce (dybbuk 2017), románu Letní světlo, a pak přijde noc (přel. Helena Kadečková, dybbuk 2009), jehož zdařilé filmové zpracování lze aktuálně zhlédnout v českých kinech, a nejnověji také románu Tvá nepřítomnost je tmou (přel. Lenka Zimmermannová, dybbuk 2023).

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s nakladatelstvími Argo a dybbuk, Knihovnou Jiřího Mahena a kavárnou KKAFE za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, hl. m. Prahy, statutárního města Brno a Islandského literárního centra.

Obrázky: dybbuk.cz, argo.cz, www.visir.is