Norský malíř Odd Olaf Nerdrum (8. 4. 1944 Helsingborg) sám sebe označuje jako malíře kýče. Jeho malby jsou přímo inspirovány technikou Caravaggia a Rembrandta a někteří ho označují spíše za „moderního klasicistu, který si bere za vzor starší umění jako protest proti modernismu.“
Narodil se 8. 4. 1944 ve švédském Helsingborgu. Později studoval v Oslo na Státní akademii výtvarných umění u Aage Storsteina a Alexandera Schultze. Vzhledem k odlišným názorům na umění a jeho podstatu však nakonec akademii v 60. letech 20. století opustil a začal se věnovat plně své tvorbě. Brzy začal svým odlišným stylem a precizní technikou vyčnívat z řad soudobých umělců. V 70. letech byl vůdčí postavou opozice modernismu. Svá díla vystavoval jak samostatně, tak spolu s dalšími umělci, například s Karlem Erikem Harrem či Arne Pausem.
Mezi nejznámější Nerdrumovy malby patří Vražda Andrease Baadera (Mordet på Andreas Baader, 1977), Polibek (Kyss, 2002) nebo Autoportrét ve zlatém hávu (Selvportrett i gylden skrud, 1997)
V roce 2003 se odstěhoval na Island.
Autorka článku: Adéla Šímová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: www.pinterest.com