Každý rok se ve Finsku 6. prosince konají velké oslavy – Finsko totiž slaví den nezávislosti. Oslavte tento den i vy finskými pokrmy!
Žitný chléb – ruisleipä
Finové milují chléb a mají ho nespočet variant. V každém obchodě najdete regál s výběrem čerstvých i balených chlebů všech tvarů i chutí. Mezi ty nejběžnější patří kulatý nebo obdélníkový malý chlebík, případně větší kulatý s dírou uprostřed. Zvláštností je, že finský chléb je většinou velice tenký, nemá tedy střídku typickou pro český chléb a v obchodě ho najdeme již uprostřed rozkrojený. Vydrží opravdu dlouho měkký.
Zde uvádíme recept na základní žitný chléb, který se chodí jak k pomazánkám nebo máslu, tak i k třeba k lososové polévce.
1 větší bochník nebo dva menší s dírou uprostřed
- polévková lžíce kvásku
- ½ litru teplé vody
- cca 1,5 kg hladké mouky
- sůl
- kmín, lněná, slunečnicová semínka dle chuti
Polévkovou lžíci kvásku, čtvrt litru teplé vody a čtvrt litru hladké žitné mouky zamícháme v míse a necháme přikryté na teplém místě 12-17 hodin odpočívat.
Druhý den můžeme odebrat kvásek na příští pečení, (asi 2 polévkové lžíce) do zbytku nalijeme ¼ litru teplé vody, přisypeme asi hrnek žitné mouky, 3 lžičky soli a volitelně lněné semínko. kmín apod. Mícháme a přisypáváme mouku, dokud nevznikne tužší těsto (cca 3 hrnky mouky). Těsto vyklopíme na pomoučněnou podložku, uválíme válec a dáme do čtverhranné formy vyložené pečícím papírem. Necháme v předehřáté na 50 stupňů kynout přikryté utěrkou asi 2 hodiny.
Poté vyndáme z trouby a rozehřejeme ji na 250 stupňů. Chleba ve formě pocákáme slanou vodou a dáme do trouby a péci 15 min na 250 stupňů, poté ubereme na 180 stupňů a pečeme ještě 45 min.
Pro placatou variantu s dírou (2 ks): z vyrobeného těsta uděláme na plechu placku asi 3 cm tlustou a doprostřed vykrojíme díru. Poté naznačíme nožem dílky a pocákáme vodou a posypeme lněným semínkem. Necháme v troubě kynout jako předcházející variantu, ale pečeme o něco kratší dobu, na 250 stupňů 8 min a na 180 stupňů asi 20 min.
Vajíčková pomazánka – munavoi
Jedná se o základní variantu pomazánky, která se hodí na žitný chléb nebo také jako náplň do tradičního karelského pečiva. Pomazánku můžete vylepšit čerstvými bylinkami.
- 4 vejce
- 2-3 polévkové lžíce změklého másla
- sůl a pepř, případně další koření dle chuti
Vejce uvaříme natvrdo, oloupeme a rozdělíme vidličkou na malé kousky. Přidáme máslo, sůl a pepř a všechny suroviny smícháme.
Lososová polévka – lohikeitto
Říká se, že kdo navštívil Finsko a neochutnal lososovou polévku, jako by tam nebyl. Tento jednoduchý recept přinese kus Finska do vašeho domova kdykoli si vzpomenete. Polévka je plná zeleniny, smetany, kopru a hlavně lososa. Finové ji často jí spolu s žitných chlebem namazaným máslem.
4 porce
- 200 g čerstvého lososa bez kůže
- 4 brambory
- 2 střední mrkve
- 1 cibule
- 200 ml smetany
- 800 ml rybího vývaru nebo vody
- sůl, pepř a kopr na dochucení
Pokrájenou zeleninu dáme do hrnce, zalijeme vodou a uvaříme do poloměkka. Mezitím si nakrájíme lososa na stejně velké kostky. Jakmile je zelenina téměř měkká, přidáme lososa a smetanu. Povaříme pět minut. Dochutíme solí, pepřem a koprem.
Skořicové rolky – korvapuustit
Tyto rolky jsou ve Finsku (stejně jako ve Švédsku) natolik oblíbené, že mají svůj národní den – 5. října se ve Finsku slaví den skořicových rolek, tzv. korvapuustipäivä.
- 5 dl mléka
- 50 g droždí
- 2 vejce
- 1 lžička soli
- 1 lžíce kardamomu
- 1 kg hladké mouky
- 200 g tuku (máslo, Hera)
- na náplň: cukr krupice, skořice, máslo (100 g), vejce na potření
Necháme vzejít kvásek, uděláme hutné těsto, necháme vykynout (než se 2x zvětší) na teplém místě; rozdělíme na dva stejné díly, z každého vyválíme plát, potřeme povoleným máslem, posypeme cukrem a skořicí dle chuti, smotáme do ruličky a krájíme na stejné kousky, které uprostřed promáčkneme. Potřeme vajíčkem a pečeme dozlatova.
Přejeme dobrou chuť!