Norské trio POING

V rámci desátého ročníku festivalu soudobé hudby Contempuls můžete navštívit koncert norského tria POING, které celý festival završuje.

Festival se koná v multifunkčním sále DOX+ holešovického Centra umění DOX.

POING, jeden z nejlepších skandinávských souborů současné hudby, tvoří hudebníci, kteří se s lehkostí pohybují na klubové scéně i v prestižních koncertních síních Evropy, Asie a Spojených států.

V Praze POING představí reprezentativní výběr ze svého širokého repertoáru, mj. uvede dvě skladby norské skladatelky Maji S. K. Ratkje, která je u nás známá především jako vokalistka a performerka, ukázku z tvorby u nás neznámých Martina Rane Baucka a Sachiyo Tsurumiho a ve světové premiéře suitu ze skladby The Four Seasons jednoho z nejvýznamnějších dánských skladatelů Benta Sørensena inspirované knihou Tomase Espedala – napsanou přímo pro POING.

Festival zahájí 24. listopadu česká premiéra společného, hodinu trvajícího scénického díla skladatele Martina Smolky a režiséra a libretisty Jiřího Adámka Vor dem Gesetz (Před zákonem), podle stejnojmenné povídky Franze Kafky, které vzniklo v úzké spolupráci s německým souborem ascolta a pohybuje se na pomezí koncertu, divadla a instrumentální opery. Vedle suity B. Sørensena přinese festival další dvě světové premiéry. Přímo pro Trio Catch napsal na objednávku festivalu novou skladbu nazvanou IOI Jakub Rataj, japonská klavíristka Satoko Inoue zase v premiéře uvede dosud neprovedenou část klavírního cyklu For Piano Luboše Mrkvičky. Stejně jako v minulých letech dojde i na klasická díla druhé poloviny 20. století. Těmi letos budou Sight Rhythmics Jo Konda, poslední dílo pro sólový klavír Mortona Feldmana Palais de Mari nebo Trio pro klarinet, violoncello a klavír Georgese Aperghise.

1. 12. 2019, 20:30 POING (Norsko)

Rolf-Erik Nystrøm – saxofon, Frode Haltli – akordeon, Håkon Thelin – kontrabas

Více o festivalu a vstupenkách na www.contempuls.cz.