Nordfest 2022: Před mrazem

Dánské historické drama o morálních zásadách tváří v tvář strachu o přežití

Dánsko padesátých let 19. století: země a doba, která má do našich současných představ o skandinávském hygge a blahobytu ještě na míle daleko. Snímek Před mrazem pojednává o strastech chudé rodiny – otec Jens musí s přicházející zimou slevovat nejen ze životních standardů, ale posléze i z morálních zásad. Ponížení v podobě přesunutí do zadních lavic kostela je totiž pouze začátek všech útrap… Smlouvání o jedinou krávu přerůstá ve smlouvání o půdu a celý statek, budoucnost vlastních synovců, a nakonec i ruku jediné dcery. Brzy totiž přijde mráz a kvůli špatné úrodě hrozí celé rodině mučivý hlad. Jakmile se kolo intrik a tajných dohod jednou roztočí, zastavit ho je nemožné.

Filmu vévodí vynikající kamera, která spolu s precizním střihem velmi dobře navozuje sychravou atmosféru dánského podzimu. Ponurý děj navíc doplňuje decentní, avšak podmanivá hudba. Film se dočkal velmi kladného přijetí kritiky a vyhrál řadu cen jak v Dánsku, tak v zahraničí. Jesper Christensen, představitel otce rodiny Jense, si za svůj výkon odnesl ceny na festivalech v Chicagu a Tokiu. Režie filmu se ujal oceňovaný Michael Noer, debutující filmem R z roku 2010 a posléze známý například hollywoodskou adaptací knihy Motýlek (2017).

Promítání bude předcházet krátký úvod o filmu.

PŘED MRAZEM (Før Frosten, Dánsko, 2018, 104 min)

Režie: Michael Noer
Scénář: Jesper Fink, Michael Noer
Hrají: Jesper Christensen, Clara Rosager, Ghita Nørby, Magnus Krepper, Elliott Crosset Hove, Rasmus Hammerich, Bertil de Lorenzi a další

Stránka filmu na ČSFD (71 %)

V originálním znění s českými titulky.
Vstupné: 139 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Uvádí Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald, distribuční společností CinemArt, Velvyslanectvím Dánska v ČR a Dánským filmovým institutem v rámci festivalu Nordfest 2022.