Nordfest 2022: Na západ

Norská roadmovie, která dojme i pobaví

Mladý učitel hudební výchovy Kasper holduje hýření a alkoholu. Pak ale jednou vedení školy dojde trpělivost a on přijde o práci v den, kdy se jeho otec Georg nervově zhroutí kvůli úmrtí své manželky Irene. Pod tíhou vzpomínek se otec se zvláštní zálibou v ženském oblečení a nevybouřený syn rozhodnou vypravit na západní pobřeží, kde se na ostrůvku Ona koná mistrovství Norska v quiltování, na které Irene nedlouho před smrtí přihlásila svůj výtvor. Spletitá cesta jim přinese jak nečekaná setkání a bizarní situace, tak důkladně prověří jejich vztah.

Norský film Na západ umně kombinuje závažné téma hluboké ztráty s odlehčenějším humorným laděním, zdařile dokresleném malebnou norskou krajinou. Hereckému obsazení dominují představitelé ústředního dua – Benjamin Helstad a Ingar Helge Gimle. Gimle za ztvárnění Georga dokonce získal prestižní norskou cenu Amanda v kategorii nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Režisér snímku Henrik Martin Dahlsbakken je známý spíše svými krátkými filmy, jmenujme Poslední závod a Muže z ledové pustiny.

Promítání bude předcházet krátký úvod o filmu.

NA ZÁPAD (Rett vest, Norsko, 2017, 80 min)

Režie: Henrik Martin Dahlsbakken
Scénář: Henrik Martin Dahlsbakken
Hrají: Benjamin Helstad, Ingar Helge Gimle, Iben M. Akerlie, Henrik Mestad, Marte Christensen, Ine F. Jansen, Reidar Sørensen a další

Stránka filmu na ČSFD (75 %)

V originálním znění s českými titulky.
Vstupné: 139 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Obrázek – zdroj: p3.no
Obrázek – zdroj: p3.no

Uvádí Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald, distribuční společností CinemArt, Velvyslanectvím Norska v ČR a Norským filmovým institutem v rámci festivalu Nordfest 2022.