Nordfest 2022: Dcera, matka a démoni

Švédský psychologický thriller o poutu mezi matkou a dcerou

Siri trpí schizofrenií, což ovládá nejen ji samotnou, ale i Ti, její sedmiletou dceru. Ta se musí denně potýkat s matčinými zhoršujícími se změnami nálad, výbuchy emocí a také se všemi démony v její hlavě. Sama je sice nevidí ani neslyší, vnímá ale, jak ovlivňují matčin život. Situace se brzy vymkne jakékoliv kontrole. Siri už není sama sebou, jako by se stala jedním z démonů. Jak si s tím její dcera poradí? Dokáže se silou vlastní představivosti matčiným démonům postavit?

Film Dcera, matka a démoni stojí na skvělých, uvěřitelných hereckých výkonech představitelek dvou hlavních rolí. Esther Quigley (Ti) a Maria Sundbom Lörelius (Siri) jsou dcera a matka i ve skutečnosti, což jen posiluje vzájemné pouto obou postav. Režisérka Suzanne Osten se zde výrazně inspirovala vlastním dětstvím, a jak sama uvádí, chtěla nelehkou situaci zobrazit z perspektivy dítěte. Film ve Švédsku vzbudil diskuze o tom, jakým způsobem a zda vůbec je vhodné mluvit s dětmi o mentálních poruchách. Snímek je znepokojivý, atmosféra místy až dusivá, zároveň ale vyzdvihuje sílu lásky mezi matkou a dcerou, kterou nezlomí ani démoni.

Promítání bude předcházet krátký úvod o filmu.

DCERA, MATKA A DÉMONI (Flickan, mamman och demonerna, 2016, 92 min)

Režie: Suzanne Osten
Scénář: Suzanne Osten, Erik Uddenberg
Hrají: Esther Quigley, Maria Sundbom Lörelius, Maja Embrink, Ulrika Nilsson

Stránka filmu na ČSFD

V originálním znění s českými titulky.
Vstupné: 139 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Uvádí Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald, distribuční společností CinemArt, Velvyslanectvím Švédska v ČR, Švédským institutem a Švédským filmovým institutem v rámci festivalu Nordfest 2022.