Nordfest 2022: Chvíle v rákosí

Finské komorní queer drama o letní romanci v jezerní krajině

Leevi (Janne Puustinen) se na léto vrací z Paříže, kde studuje, do rodného Finska, aby získal podklady pro svou diplomovou práci a strávil nějaký čas se svým otcem Joukem, přestože si příliš nerozumějí. Jouko chce prodat starou chatu u jezera, ale předtím je potřeba ji opravit. Protože je však zaneprázdněný prací ve své firmě a Leevi nepatří k nejzručnějším, rozhodne se najmout mladého Syřana Tareqa (Boodi Kabbani) a svěřit opravu mladíkům. Uprostřed letní finské přírody mezi nimi vznikne křehké milostné pouto, které ohrožuje nejen návrat konzervativního Jouka, ale i Leeviho touha opustit Finsko a Tareqovy spletité rodinné vztahy.

Komorní romantické queer drama z roku 2017 režíroval Mikko Mäkelä, který je zároveň podepsán i pod scénářem. Ten částečně vznikal přímo na place jako herecká improvizace, což celému filmu dodává na opravdovosti a „artovosti“. Mäkeläův celovečerní debut sklidil pozitivní ohlas na londýnském festivalu BFI, například internetový magazín Film Inquiry jej označil za „největší překvapení festivalu“ a „jednu z nejdojemnějších gay romancí za poslední roky“. Recenzent německého kulturního magazínu Unser Lübeck film pro změnu charakterizoval jako „filmovou perlu, která přímo září opravdovostí a autenticitou postav i děje“. 

Film si odnesl ocenění za scénář z festivalu Tampa International Gay and Lesbian Film Festival a cenu za nejlepší herecký výkon pro Janneho Puustinena (Leevi) a Boodiho Kabbaniho (Tareq) z Mezinárodního festivalu severských filmů (Nordic International Film Festival), který se každoročně koná v New Yorku. Nominován byl na celou řadu dalších cen, například British Independent Film Awards v kategorii Objev roku a oba herci získali za svůj výkon nominaci na finskou filmovou cenu Jussi.

CHVÍLE V RÁKOSÍ (Tämä hetki kaislikossa, Finsko a VB, 2017, 108 minut)

Režie a scénář: Mikko Mäkelä
Hrají: Janne Puustinen, Boodi Kabbani, Mika Melender, Virpi Rautsiala

Stránka filmu na ČSFD (73 %)

V originálním znění s českými titulky.
Vstupné: 139 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Obrázek – zdroj: csfd.cz
Obrázek – zdroj: csfd.cz
Obrázek – zdroj: tldrmoviereviews.com
Obrázek – zdroj: amazon.com

Uvádí Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald a distribuční společností CinemArt v rámci festivalu Nordfest 2022.