Noráci – databáze Čechů nuceně nasazených v Norsku

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice.

Projekt Česko-norská memorabilia rozvíjí bilaterální spolupráci mezi Oddělením skandinavistiky na Karlově univerzitě a Ústavem historických studií na univerzitě v Trondheimu v oblasti norských a českých dějin v první pol. 20. století. Tematicky se projekt zaměřuje především na osudy Čechů nuceně nasazených v Norsku za 2. světové války.

V rámci projektu vznikla unikátní databáze osob nasazených z protektorátu na nucené práce do Norska. Celkem obsahuje 1.366 jmen. Vyhledávat konkrétní osoby lze podle příjmení, jména, roku narození a místa narození.

Odkaz na databázi:
https://noraci.cz/databaze-osob/

Projekt stále hledá potomky a pozůstalosti nasazených z Norska – na léto 2021 se na toto téma připravuje výstava a publikace.

Web Noráci s databází vznikl v rámci projektu „Česko-norská memorabilia“ (č. EHP-CZ-ICP-1-001) řešeného na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v letech 2019–2021 ve spolupráci s Univerzitou v Trondheimu. Projekt byl podpořen Fondy EHP (program Vzdělání).