Noc s Andersenem

V roce 2000 uspořádaly knihovnice Hana Hanáčková a Miroslava Čápová z Uherského Hradiště první Noc s Andersenem s cílem vzbudit u dětí zájem o čtení.

Událost brzy získala mezinárodní rozměr a minulý rok se konala již na 1 399 místech po celém světě. Noc s Andersenem připadá na první pátek v dubnu a je tak současně oslavou Mezinárodního dne dětské knihy, který se připomíná každoročně 2. dubna na celém světě v den narození známého dánského pohádkáře. Pro děti je v rámci Noci s Andersenem připraven atraktivní večerní a noční program plný pohádek, soutěží, dobrodružství a zábavy. V roce 2013 obdržely zakladatelky Noci s Andersenem za pořádání této události prestižní Cenu H. Ch. Andersena udělovanou v dánském městě Odense.

Do Noci s Andersenem se každoročně zapojuje také Dánské velvyslanectví a během akce navštíví několik míst po České republice. Letos bude hlavním tématem 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla. A navíc slaví 40. výročí také filmová verze pohádky Karla Kachyni s Miroslavou Šafránkovou v hlavní roli.

Kampaň #ReadNordic se na akci letos podílí tipy na zajímavé severské knihy pro děti. Jste knihovník/knihovnice a chcete se našimi tipy inspirovat? Napište nám na info@readnordic.cz a my vám přehled toho nejlepšího ze severské literatury pro děti rádi pošleme.