Niki & The Dove: „Hudba je vždy to nejdůležitější“

Již v pátek 17. března vystoupí v pražském Paláci Akropolis švédské elektropopové duo Niki & The Dove (o lístky soutěžíme zde). Dvojici tvoří zpěvačka Malin Dahlström a hudebník Gustaf Karlöf. Při příležitosti jejich prvního koncertu v Česku vám s kapelou přinášíme rozhovor. Ptala se a text ze švédštiny přeložila Dominika Wittenberg Gašparová.

 

DWG: Na internetu toho o vás člověk moc nenajde. Je to záměr?

Žijeme ve světě, kde jsme dennodenně atakováni informacemi. Tajemno se v našich životech stává stále vzácnější. Myslíme si, že mystično je důležité, proto o sobě nesdílíme tolik informací. Doufáme, že to podstatné za nás řekne naše hudba.

 DWG: Oba dva jste se hudbě a umění věnovali už před vznikem Niki & The Dove. Vždy jste věděli, že se chcete věnovat umění?

Ne, vůbec ne. Umění bylo pro nás vždy druhořadé. Kapela se zrodila z hudby a hudba je pro nás na prvním místě. Hudba je vždy to nejdůležitější. Vždy jsme snili o tom, stát se hudebníky, ne umělci.

DWG: Co jste poslouchali v pubertě?

Zvědavost ohledně hudby u nás vedla k tomu, že ani jednoho z nás nezajímali konkrétní žánry. Například opozice mezi hard rockem a synthpopem se nás vůbec nedotkla. Líbily se nám písničky. A když nás nějaká píseň zvedla ze židle, nezáleželo nám na tom, o jaký žánr se jedná. Takže bohužel odpověď na otázku zní: všechno možné.

DWG: Někde jsem se dočetla, že navzdory škatulkování ze strany hudebního průmyslu sami sebe nevidíte jako představitele skandinávského popu. Jak došlo k tomu, že to velké haló kolem vás přišlo právě ze zahraničí, a ne z domova?

Jednoduše. Naše nahrávací společnost se rozhodla stavět na zahraničí (tedy hlavně Anglii a USA) a vůbec album doma ve Švédsku nevydat.

DWG: Ve vašich stylově velice zajímavých videoklipech je vidět fascinaci mytologií a science fiction. Jak se tam tyto prvky dostaly?

Za to vděčíme našim skvělým grafickým umělcům Gustavovi Torresovi a Claře Luzien. Malin je objevila na Instagramu. Bez větších očekáváni jsme je kontaktovali a k našemu velkému překvapení se nám ozvali zpátky!

 

DWG: Hrajete spolu už několik let. Jak se vaše hudba za ten čas vyvíjela?

Oba jsme dost impulzivní a děláme to, co považujeme v dané chvíli za potřebné. Díky tomu nemáme problém opustit započatý směr. Rozdíl mezi našimi dvěma zatím vydanými deskami je velký. Ale muselo to tak být. Jak jsme už říkali, hudba je vždy to nejdůležitější.

DWG: Co děláte, když se nevěnujete kapele?

Gustaf studuje. Když mu to nevyjde s hudbou, bude z něj knihovník. Malin shání nábytek.

 

Brzo se můžete na našich stránkách těšit i na reportáž z koncertu Niki and The Dove.

Autorka textu: Dominika Wittenberg Gašparová, Skandinávský dům
Foto: Palác Akropolis