Neznámý Ingmar Bergman: Trespassing Bergman

V dokumentu Trespassing Bergman reflektují významní světoví režiséři a herci (Wes Anderson, Holly Hunter, Lars von Trier, Woody Allen, Martin Scorsese) tvorbu švédského režiséra Ingmara Bergmana. Prozkoumávají režisérův dům na ostrově Fårö v Baltském moři a reflektují jeho bohatou filmovou tvorbu i to, jak je jeho filmy zasáhly a umělecky inspirovaly. Většina z režisérů, kteří v dokumentu vystupují, Bergmana ctí jako velikána, nicméně někteří jsou i velmi kritičtí, díky čemuž se nejedná jen o adorující obraz filmového dědictví Ingmara Bergmana. Ve snímku se objevuje také několik lokalit známých z Bergmanových filmů, například z natáčení legendární Sedmé pečetě v hlavní roli s Maxem von Sydow.

TRESPASSING BERGMAN (Švédsko 2013, r. Jane Magnusson, Hynek Pallas, 107 min)

Film promítneme v originále s českými titulky.
Promítání bude předcházet lektorský úvod nordistky Karolíny Stehlíkové.

Vstupné: 50 Kč (40 Kč členové Skandinávského domu)
Rezervace vstupenek je možná telefonicky nebo osobně na pokladně kina.

Akci pořádá Skandinávský dům v rámci minifestivalu Neznámý Ingmar Bergman, který je součástí českých oslav Bergmanova životního jubilea Bergman100.

Jedním z tvůrců filmu je česko-švédský režisér Hynek Pallas. Narodil se v roce 1975  v Praze, jeho rodina ale v 70. letech emigrovala do Švédska. Pallas svou kariéru filmového kritika zahájil spoluprací s časopisem Ingmar. Podílel se rovněž na vzniku dokumentární série Bergmans video. Hynek Pallas patří k nejuznávanějším švédským novinářům a působí mimo jiné jako novinářská spojka mezi Českem a Švédskem. V roce 2016 mu ve Švédsku vyšla kniha Nepřizpůsobiví občané – historie pronásledování Romů v Čechách. Po promítání 6. 6. 2018 v Kině Atlas v Praze bude následovat diskuze právě s Hynkem Pallasem.

Akce se koná ve spolupráci s Univerzitním kinem Scala, Švédským filmovým institutem a Švédským institutem, a to za finanční podpory statutárního města Brna, Velvyslanectví Švédska a Ministerstva kultury ČR.