Neznámý Ingmar Bergman: beseda s Davidem Drozdem a Pavlem Švandou

Skandinávský dům připomene nejslavnějšího švédského režiséra prostřednictvím několika akcí souhrnně nazvaných Neznámý Ingmar Bergman, které budou součástí českých oslav 100. výročí Bergmanova narození (Bergman100).

V rámci festivalu Divadelní svět Brno se uskuteční moderovaná debata na téma Bergman divadelní a filmový režisér a scenárista, jejímiž hosty budou teatrolog David Drozd a esejista Pavel Švanda. Moderuje nordistka Karolína Stehlíková. Jako Nora a Torvald Helmerovi učinkují Kateřina Jebavá a Ondřej Jiráček.

Publikum debaty bude mít unikátní příležitost přesunout se do stockholmského královského divadla Dramaten v roce 1989 a zažít minirekonstrukci Bergmanovy divadelní režie Ibsenovy kanonické hry Domeček pro panenky. Ingmar Bergman režíroval nejraději klasiky evropského dramatu. Zvláštní afinitu pociťoval k severským velikánům Henriku Ibsenovi a Augustu Strindbergovi. Bergmanovy divadelní režie (mimo skandinávský kontext málo zkoumané) zajímavým způsobem nasvěcují Bergmana autora scénářů a Bergmana filmového režiséra. Výpůjčky, citace, intertextualita. Ne náhodou zní příjmení Fanny a Alexandera ze stejnojmenného filmu Ekdahlovi a jejich babička se rozptyluje čtením Strindbergovy Hry snů

Vstup volný

Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR a Švédského velvyslanectví.