(Ne)viditelní autisté: setkání s Clarou Törnvall

Ostrůvek v rozbouřeném moři většinové společnosti

Když se řekne autista, obvykle si představíme nepříliš společensky zdatného nerda, který si libuje v matematice a v hlavě nosí veškeré jízdní řády. Skutečnost však bývá o mnoho pestřejší, jak dokládá kniha Autistky švédské novinářky Clary Törnvall. Během besedy s touto autorkou nahlédneme do světa lidí s diagnózou poruchy autistického spektra. Autorka ve svém knižním debutu Autistky. O ženách na spektru mísí osobní vyprávění s prvky literatury faktu a předkládá zcela unikátní pohled na tuto problematiku. Sama spisovatelka poté, co jí už v dospělém věku byl diagnostikován autismus, zjistila, že její prožívání se od běžných představ o autismu velmi liší.

V Brně bude švédské autorce partnerkou v diskuzi vysokoškolská pedagožka genetiky člověka Julie Dobrovolná, která vychovává dospívající autistickou dceru; v Praze bude druhým hostem Martin Selner, spisovatel a vedoucí Domova sociálních služeb Vlašská se zkušenostmi ze stacionáře zaměřeného na lidi s poruchou autistického spektra.

Švédsky a česky, tlumočeno do češtiny.

DATA A MÍSTA KONÁNÍ:

31. 10. 18:00 BRNO, Knihovna Jiřího Mahena (Kobližná 70/4), velký sál, 5. patro
– moderuje Eva Kecková
– vstupné dobrovolné

2. 11. 19:00 PRAHA, Skautský institut na Staromáku (Staroměstské nám. 1/4), sál Minuta
– moderuje Martin Severýn
– vstup volný

Beseda je součástí festivalu Dny Severu 2023.

Clara Törnvall (1976) je kulturní redaktorka a producentka švédské rozhlasové stanice P2, kde v současnosti vede pořad o klasické hudbě. Pravidelně také přispívá do deníků Aftonbladet Svenska Dagbladet. Její knižní debut Autistky. O ženách na spektru (přel. Petra Hesová, Host 2023) se prodal do více než deseti zemí a stal se významným příspěvkem na poli osvěty v otázkách duševního zdraví.

Julie Dobrovolná (1979) je profesorka působící na Masarykově univerzitě. Kromě výzkumu v širokém spektru lékařských témat (obezitologie, genetika, matematická biologie či působení stresu), za nějž byla českou mutací časopisu Forbes zařazena mezi top vědkyně Česka roku 2023, vychovává dospívající autistickou dceru.

Martin Selner (1984) je spisovatel, působí v sociálních službách. Dříve pracoval jako asistent ve stacionáři zaměřeném na lidi s poruchou autistického spektra. V březnu 2016 začal o svých zkušenostech psát blog s názvem Autismus & Chardonnay, za který byl nominovaný na Křišťálovou lupu a na Magnesia blog roku. Z blogu vychází i dvě stejnojmenné knihy vydané nakladatelstvími Pasparta a Paseka; jeho nejnovějším počinem je román Uprostřed.

Julie Dobrovolná; Martin Selner

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s nakladatelstvími Host, Pasparta a Paseka, Knihovnou Jiřího Mahena a Skautským institutem na Staromáku za finační podpory Ministerstva kultury ČR, hl. m. Prahy, statutárního města Brno a Velvyslanectví Švédska v ČR.

Obrázky: Sofia Runarsdotter, paseka.cz, hostbrno.cz, www.iniciativa-snih.cz