Neohrožené ženy v komiksu: setkání s Martou Breen

Před 150 lety žili ženy a muži velmi odlišně. Ženy neměly hlasovací právo ani si nesměly vydělávat. Neměly ani právo rozhodovat o svém vlastním těle. Teprve když se začaly sdružovat, nastaly změny.

Spisovatelka Marta Breen a ilustrátorka Jenny Jordahl zpracovaly dějiny ženské emancipace neobyčejně poutavou a nápaditou komiksovou formou. Přijďte s námi Neohrožené ženy pokřtít! Moderátorka Hana Zahradníková si s autorkou Martou Breen a překladatelkou Jitkou Jindřiškovou bude povídat nejen o pozadí vzniku této knihy a jejích úpravách pro české vydání, ale také obecněji o feminismu a společnosti ve Skandinávii.

Vstupné dobrovolné

Knihu bude možné na akci zakoupit za zvýhodněnou cenu a také si ji nechat podepsat Martou Breen.

MARTA BREEN (*1976) píše populárně-naučnou literaturu. Vydala řadu pozoruhodných publikací, jako je kniha o ženách v dějinách norské hudby, polemika Feministkou od narození a bestseller Šedesát žen, které bychom měli znát, jejž vytvořila ve spolupráci s ilustrátorkou Jenny Jordahl. Společně vydaly také knihu To slovo na F, ověnčenou Cenou norského Ministerstva kultury za nejlepší populárně-naučný titul pro mládež. Práva na komiks Neohrožené ženy (Kvinner i kamp, 2018; česky v překladu Jitky Jindřiškové vydá Argo, 2019) byla prodána již do více než 10 zemí.

Akce se koná v rámci festivalu Týdny norské literatury ve spolupráci s nakladatelstvím Argo, Velvyslanectvím Norského království, literární agenturou NORLA a Kavárnou co hledá jméno.

Foto Marta Breen © Maria Gossé
Ukázky z knihy Neohrožené ženy © Argo, Jenny Jordahl, Marta Breen