Proč utíkáme z každodenního života pryč? Proč se vydáváme na cestu nebo prcháme z civilizace? Nejsou snad Seveřané nejšťastnějšími lidmi světa? A jak do toho všeho zapadají módní lifestylové koncepty, které se na nás ze Skandinávie valí, jako hygge, lagom či sisu?
O těchto tématech budou ve vzducholodi Gulliver diskutovat islandská spisovatelka Auður Ava Ólafsdóttir, držitelka prestižní Ceny Severské rady za literaturu a autorka románů Výhonek osmilisté růže, Listopadoví motýli a Nad propastí byla tma, a dánská spisovatelka a psycholožka Andrea Hejlskov, autorka knihy Náš velký útěk, knižně vydaných zápisků z jejího blogu o životě ve švédské divočině.
Moderuje Helena Stiessová.
Islandsky a dánsky, tlumočeno do češtiny.
Vstupné: 60 Kč (40 Kč studenti, důchodci)
Kapacita omezena, místa si rezervujte přes formulář na stránkách DOXu.
Nezapomeňte se do vzducholodi teple obléknout!
Beseda je součástí festivalu Dny Severu 2019 na téma cesta.
S Auður Avou Ólafsdóttir se můžete setkat také 30. října v brněnské MZK na akci Severský literární salón.
Auður Ava Ólafsdóttir (*1958) se narodila v Reykjavíku, vystudovala dějiny umění v Paříži a vyučuje na Islandské univerzitě. Její román Listopadoví motýli (č. 2017, přel. Martina Kašparová) získal cenu Tómase Gudmundssona a byl nominován na Kulturní cenu DV. Tou byla posléze oceněn Výhonek osmilisté růže (č. 2012, přel. Helena Kadečková), jenž se setkal s vřelou čtenářskou a kritickou odezvou na Islandu i v zahraničí a dočkal se překladu do řady jazyků. Za román Nad propastí byla tma (č. 2018, přel. Martina Kašparová) získala autorka nejprestižnější severské literární ocenění – Cenu Severské rady za literaturu.
Andrea Hejlskov (*1975) je dánská spisovatelka a psycholožka, vyučovala psychologii na univerzitě, pracovala jako dětská psycholožka, ale pak se s manželem rozhodli k radikálnímu kroku popsanému v knize Náš velký útěk (č. 2018, přel. Markéta Kliková). Své zkušenosti vylíčila v blogu, který později vyšel knižně. V současné době přednáší o životě v divočině a o výzvách, které takovýto život přináší. Angažuje se také jako ekologická aktivistka.
Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Centrem současného umění DOX, nakladatelstvími Kniha Zlín a Portál za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, nadace Danish Arts Foundation a Islandského literárního centra.