Na co se můžete těšit na podzim?

Přes léto si spíš bereme volno a vyrážíme na Sever, ale už nyní chystáme kulturní akce na podzim. Na co se můžete těšit? Poradíme vám, kdy si v kalendáři vyhradit čas.

Každoročním vrcholem je pro nás festival severské kultury Dny Severu. Letošní, devátý ročník se uskuteční na konci října, a to v Praze a v Brně. Tentokrát se budeme věnovat tabu, tedy tématům, o nichž se v minulosti otevřeně nemluvilo a někde se o nich nemluví dodnes či můžou vzbuzovat kontroverze – jako například sexuální orientace, erotika, násilí, diskriminace či smrt v dětské literatuře. Do ČR zavítají finský spisovatel Jussi Valtonen (Oni nevědí, co činí) a švédská autorka knih pro děti Pernilla Stalfelt (O smrti smrťoucí). Promítneme také několik filmů, mj. švédskou syrovou výpověď o vztazích androgynního chlapce Něco se musí zlomit.

V týdnu od 15. do 19. října v pražském Divadle Kolowrat proběhne divadelní festival věnovaný Ingmaru Bergmanovi. Na něm se budeme podílet debatou s hosty o Bergmanovi coby divadelním režisérovi a křtem Bergmanových povídek, které na podzim v překladu Zbyňka Černíka vydá nakladatelství Kniha Zlín. Součástí festivalu budou také divadelní představení Bergmanových her či non-stop čtení Bergmanových textů. Pokračovat bude na podzim také náš cyklus Severské divadelní večery, který obohacuje vybraná představení pražských a brněnských divadel o lektorský úvod, komentovanou prohlídku scény a/nebo debatu s tvůrci. V hledáčku máme například představení Dánská občanská válka 2018-24 Divadla Na zábradlí.

Dále se můžete těšit na několik večerů se severskou literaturou – okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 si připomeneme poetickým večerem s básněmi finské spisovatelky Eevy-Liisy Manner, na začátku října proběhne v Domě čtení (MLP) oblíbené scénické čtení Cesta na Sever – Finsko s promítáním dobových i současných fotografií a na konci listopadu se ve spolupráci s Klubem islandských fanatiků uskuteční islandské odpoledne, jehož součástí bude mj. scénické čtení z islandské a faerské literatury, taktéž s promítáním fotografií. Od září do prosince každý první čtvrtek v měsíci nabídneme v rámci projektu Severské filmové čtvrtky v Kině Evald kvalitní film současné severské kinematografie, který se neobjevil v české distribuci.

Těšíme se na viděnou na našich akcích!

Obrázek – zdroj: http://blogbeautybyk.blogspot.com