Movits! – Nitroglycerin

Chřestění, tsstsstsstss tsstsstsstss, přidávají se bicí, nohy si začínají podupávat do rytmu. Přichází syrová „django“ kytara a rapové vokály první sloky, tělo se pohupuje, energie hudby je nasávána z konečků prstů žilami až do srdce. Buch buch, tepnami proudí rytmus do celého těla. Saxofon a refrén, hlava ztrácí vládu nad tělem. Skladba Nitroglycerin, druhý singl z nejnovější desky Huvudet Bland Molnen kapely Movits!, je jako dávka drogy rovnou do žíly!

Johan Rensfeld, rapper v plátěné košili s ježíšovským plnovousem a černým kloboukem, jeho bratr Anders Rensfeld, multiinstrumentální blonďatý Švéd s ostře řezanými rysy a saxofonista Joakim Nilsson, černovlasý elegán s několikadenním strništěm – to jsou Movits!, švédská kapela kombinující swing a jazz s rappem a hip-hopem. Debutovali v roce 2008 albem Äppelknyckarjazz, swingem třicátých let v kombinaci s rappem ve švédštině. Hudební koktejl, který měl šanci stát se kultovní záležitostí pro fajnšmekry, nikdo ale nečekal, že se do roka stanou světovými hvězdami, jejichž singl se dostane na první místo hip-hopové hitparády i před Eminema nebo Snoop Doga. Ačkoliv publikum většinou nerozumí textům, hudba kapely ho dokáže dostat do hudebního transu hraničícího se stavem drogové euforie.

Movits! jsou ve Skandinávii považováni za jednu z nejlepších živých kapel současnosti, o čemž se mohli čeští posluchači přesvědčit i na Colours of Ostrava nebo v pražskom Lucerna Music Baru.

Autorka textu: Lucie Chánová, Skandinávský dům

.