Mika Waltari: historik, nebo fabulátor?

Vyznal se Mika Waltari v egyptském lékařství, starověkém Římě či reáliích 16. století, nebo vše jen umně předstíral? A kolik pravdy se ve skutečnosti skrývá v jeho reportážích?

Záznam pořadu:

S tvorbou jednoho z nejznámějších a nejpřekládanějších finských spisovatelů Miky Waltariho se jistě setkala většina z nás, a to převážně s jeho historickými romány. Egyťan Sinuhet, Tajemný Etrusk, Krvavá lázeň, Jeho království či Pád Cařihradu – všechna tato díla působí poutavě a uvěřitelně, avšak co z historických kulis a postav jsou fakta a co je jen Waltariho barvitá fikce? Nakolik jsou tyto dnes již legendární knihy založené na skutečnosti?

Málokdo ví, že Waltari působil též jako válečný zpravodaj a podílel se na tvorbě vlastenecké propagandy. Část debaty se proto dotkne také jeho reportážní činnosti. Během debaty představíme u nás dosud neznámou autorovu knihu Totuus Virosta, Latviasta ja Liettuasta (1940, doslovně Pravda o Estonsku, Lotyšsku a Litvě), která brzy vyjde v českém překladu pod názvem Válka o pravdu. Knihu v překladu Kateřiny Bělákové, Terezie Duroňové, Julie Minaříkové, Martina Mokrého a Andrey Papugové pod vedením Markéty Hejkalové vydá nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress.

Besedy se zúčastní Markéta Hejkalová, překladatelka Waltariho románů a novel a autorka životopisné knihy Fin Mika Waltari – Doba, život a knihy světoznámého spisovatele (2007), a Jan Dlask, literární historik působící na oddělení finštiny FF UK, který se v posledních letech zaměřuje mj. na tvorbu Miky Waltariho v různých souvislostech.

Moderuje Jan-Marek Šík.

Vstup volný

Akce je součástí festivalu Dny Severu 2021 s tématem fakta versus fikce.

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna.

Obrázky – zdroj: knihydobrovsky.cz, Wikimedia Commons