Mika Waltari: ČTYŘI ZÁPADY SLUNCE

Finského spisovatele Miku Waltariho (1908–1979) proslavil na celém světě román Egypťan Sinuhet. Miliony čtenářů si zamilovaly i novelu Čtyři západy slunce, v níž Waltari píše o podivuhodném létě, kdy jeho slavný román vznikal. Nosným motivem je Waltariho časté téma: kontrast mezi bezpečnou, leč úmornou každodenností a opojným, ale pomíjivým světem snu.

Hrdina (autorovo alter ego) se stylizuje do postavy hřebíkáře, muže, který zbohatl a vede spokojený a pohodlný život – ale často si připadá, jako by se octl na dně studny a neviděl slunce ani hvězdy. Vypraví se proto do města svého mládí. Chce si koupit obraz třínohého muže, ale potká dávnou přítelkyni a zamiluje se do ní. Příběh se pak odehrává na venkově během letních prázdnin. Autor přes den píše, nucen k tomu dotěrnými Egypťany, večer sní, píše dopisy své přítelkyni a v magické finské jezerní krajině prožívá mámivé příhody na pomezí snu a skutečnosti, způsobené částečně omamnými látkami. Léto končí, láska pomíjí (i to je častý motiv finské literatury) a hrdina se pokorně vrací do náruče domova.

Čtyři západy slunce jsou dojímavým příběhem o nepokojném lidském srdci, o jeho ztrácení a nacházení, ale zaujmou i Waltariho jemným humorem. Druhé české vydání, doplněné o dosud nepublikované autorovy poznámky.

Nakladatelství: Hejkal
Překlad: Marta Hellmuthová, kritické poznámky Markéta Hejkalová
Rok vydání: 2014 (2. vydání)
Počet stran: 176
Doporučená cena: 229 Kč

Text a obrázek – zdroj: www.hejkal.cz