MFDF Ji.hlava představí norského cestovatele Thora Heyerdahla

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, jehož 19. ročník proběhne ve dnech 27. října až 1. listopadu 2015 v Jihlavě, tradičně sleduje proměny současného filmu. A to jak u samotných dokumentárních snímků, tak u těch hraničících s hraným či experimentálním filmem.

Průhledná krajina: Norsko

Vydejte se na expedici do kraje fjordů s dobrodruhem Thorem Heyerdahlem.

Ji.hlava vyzývá k objevům norské krajiny, tamních dokumentárních hrdinů i k archeologickým vykopávkám na Velikonočním ostrově. Díky nově vzniklému projektu DOC.STREAM čili spolupráci a partnerství s norskými filmovými institucemi, jako je Západonorské filmové centrum a Mezinárodní filmový festival v Bergenu, může do Jihlavy osobně přijet norský dokumentarista Thomas Østbye (Pryč z Norska a Představa o Emanuelovi), který povede jednu z režisérských masterclass, či televizní producent Thomas Hellum, jenž je zodpovědný za boom kolem žánru Slow TV.

Heyerdahlovou nejslavnější výpravou byla plavba v roce 1947 z Peru do asi 8 tisíc kilometrů vzdálené Polynésie na replice inckého voru z balzového dřeva Kon-Tiki. Z této výpravy také vznikl Heyerdahlův první, Oscarem oceněný, celovečerní dokument Ve znamení Kon-Tiki (1950). Poté natočil ještě další tři dokumentární filmy – Galapágy (1955) o vykopávkách na Galapágách, které poukázaly na to, že Inkové nebyli prvními obyvateli tohoto souostroví, Aku-Aku (1960) o výpravě na Velikonoční ostrovy, a na Oscara nominovanou Expedici RA (1972) zachycující 101 dnů a přes 8 tisíc kilometrů dlouhou plavbu z afrického Sáfí na Barbados na papyrové lodi postavené podle staroegyptských metod.

Další norské filmy na festivalu v Jihlavě najdete ZDE.

Fenomén Slow TV

Od roku 1966 s desetiletou pauzou na přelomu tisíciletí vysílá americká televize na každý Štědrý večer či Boží hod pořad Yule Log. Nepřetržitý záznam hořícího polena ve vánočním krbu – v původně sedmnáctivteřinové smyčce – trvá i několik hodin, na pozadí hrají koledy nebo jiné vánoční písně a reklamní spoty sem mají vstup zakázán. V Norsku dostal tento „žánr“ zcela jiný rozměr, když v roce 2009 uvedla norská veřejnoprávní televize NRK pořad Bergensbanen – minutt for minutt, kde sedmiapůlhodinový záznam cesty vlakem z Bergenu do Osla ze čtyř kamer uvnitř vlaku vidělo přes milion norských diváků. S myšlenkou ukázat nějakou událost v celé délce jejího trvání přišli dva norští producenti – Rune Møklebust a Thomas Hellum.