Mats Eilertsen Turanga Quartet na Dobršské bráně

Na letošním ročníku festivalu Dobršská brána, který se koná v Dobrši nedaleko Strakonic, vystoupí v sobotu 18. 8. norsko-švédsko-holanská kapela Mats Eliertsen Turanga Quartet.

Mats Eilertsen Turanga Quartet – Kontrabasista Mats Eilertsen je jedním z nejvytíženějších norských kontrabasistů. Na loňském, tedy prvním, ročníku Dobršské brány hrál jako člen kapely Nilse Oklanda, na druhý ročník přijede s mezinárodním kvartetem, v němž hrají norský bubeník Thomas Stronen, nizozemský cellista Ernst Reijseger a švédský saxofonista a klarinetista Fredrik Ljundkvist.

Mats Eilertsen je norský hráč na basu a skladatel, jehož práce a hra zahrnuje moderní jazzovou a avantgardní inovaci. Vzešel z jazzové linie Trøndelag Music Conservatory. Pracuje na volné noze s různými projekty jako Maria Kannegaard Trio, Nymark Collective, Dingobats, Mingus Ahh! Uhm! og Food s anglickým saxofonistou Ian Bellamy.

Ernst Reijseger je nizozemský hráč na viollonchelo. Je autorerm skladby pro barokní orchestr Forma Antiqua (Symfonie sopky), Dutch Wind Ensemble a Ensemble Modern. Novou platformu pro vynikající hudební tvorbu E. Reijsegera vytvořily filmy režisérů Wernera Herzoga a Alex a Andrew Smith (Walking Out). Reijseger po celá léta vystupuje aktivně sólově. Jeho sólová alba Colla Parte (1997), Tell Me Everything (2008) a Crystal Palace (2014) byla vysoce oceněna mezinárodním tiskem. Reijsegerova živá vystoupení předčí očekávání a vycházejí z odvážné a pro Reijsegera klíčové komunikaci s publikem.

Fredrik Ljungkvist je švédský jazzový muzikant, hrající na soprán, tenor a baryton saxofon, klarinet a basklarinet. V roce 1993 založil vlastní kvarteto, se kterým vydal dvě alba. V roce 2000 složil 30 minut dlouhou skladbu pro projekt Pipeline, který představoval spolupráci šesti švédských a amerických hudebníků. Skladba byla představena v Chicagu a ve Švédsku. Vedle Turanga Quartetu hraje v mnoha dalších hudebních sestavách.

Thomas Strønen je norský jazzový muzikant a bubeník známý více než 60 alby, který spolupracuje s mezinárodně uznávanými hudebníky po celém světě. Strønen byl členem mnnoha hudebních uskupení a projektů, např. Pohlitz, Humcrush s Ståle Storløkken, švédsko-norské kapely Parish s Bobem Stensonem, Meadow a dalších. Thomas Strønen je také přednášejícím profesorem na norské Musikkhøgskole, nahrává pro skvělou německou značku ECM a také Rune Grammophon. Jako skladatel Strønen přispěl k vydání více než sedmdesáti nahrávek, stejně jako se podílel na skladbách pro hudební festivaly (např. Bath a Cheltenham Jazz Festival a Ultima Contemporary Music Festival) a rádia (DR, BBC, Deutsche Rundfunk, NRK, BBC).

Více informací o akci na festovalovém webu.

Obrázek – zdroj: dobrsskabrana-fest.cz