Lucie Niemelä – Getaway

Kdo se zúčastnil letošního ročníku festivalu Tourfilm v Karlových Varech na téma Finsko, nemohl si v programu nepovšimnout hudebních vystoupení česko-finské zpěvačky, skladatelky a pianistky Lucie Niemelä. Klavírní doprovod vlastních písní v angličtině i finštině a výrazný sametový hlas se zejména při slavnostním večeru v Grandhotelu Pupp setkaly s nadšeným ohlasem publika. Právem.

Patrně proto, že Lucie již řadu let žila nejprve ve Finsku a nyní v sousedním Švédsku, není v České republice zatím moc známá. Naopak ve Finsku, kde v roce 2015 vydala své druhé album s názvem Untangling, odehrála v letech 2014‒2015 celou řadu koncertů. První její album Doses spatřilo světlo světa už o tři roky dříve, a to v Německu. Písně zařazené na toto album ovšem vznikaly v letech 2000‒2011. Patrně nejvýraznějším singlem z debutového alba byli pilotní Miners, jakási hymna obětí domácího násilí, k níž také vznikl oficiální klip dostupný na YouTube.

Z novinkového alba Untangling vybíráme singl Getaway, který vyjadřuje touhu alespoň na okamžik uniknout přítomnosti, svému ubíjejícímu okolí, každodenním problémům. Z hudebního videoklipu přes pochmurný začátek z pohledu dítěte, které sleduje hádku svých rodičů, vyloženě čiší léto, pohodová atmosféra a optimismus. A není divu, stejná nezdolná energie podpořená výraznými oděvními kreacemi vyzařuje z Lucie i ve skutečnosti. Obzvlášť působivé záběry vznikly v opuštěné továrně ve finském městě Lohja.

Kromě toho, že se Lucie věnuje své hudební kariéře, je možné si u ní objednat písničku na míru pro někoho blízkého a nabízí také textovou či skladatelskou podporu jiným popovým interpretům. Jak sama Lucie říká: „Dejte mi tři slova a já je proměním v písničku.“ Více o Lucii a její tvorbě se dozvíte na jejích pravidelně aktualizovaných webových stránkách www.lucieniemela.com.

Autorka textu: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům

Obrázek – zdroj: www.lucieniemela.com