Letnice, Svatodušní neděle

Letnice (též Seslání Ducha Svatého či Svatodušní svátky) označují pohyblivý křesťanský svátek slavený 50 dnů po Velikonocích a 10 dnů po Nanebevstoupení Páně. První den Letnic připadá vždy na neděli, tj. Svatodušní neděli, den poté se slaví druhý den Letnic, Svatodušní pondělí. Svátek Letnic se v křesťanství vztahuje k seslání Ducha svatého na apoštoly po Ježíšově zmrtvýchvstání. Svatý duch bývá vyobrazen jako holubice nebo plamen ohně.

V Dánsku se podle starých tradic mělo ráno o Letnicích vyjít ven před dům a zametat proti dveřím, aby se do domu vmetlo štěstí a drželo se ve stavení po celý rok.

Ve Finsku patří čas Svatodušních svátků k nejkrásnějším obdobím v roce. Ve finském folklóru to byla doba venkovních oslav s tancem a zpěvem. Důležitou součástí oslav bylo také saunování a k němu natrhané čerstvě zelené větvičky břízy.

V Norsku musí vpředvečer prvního letnicového dne všechny obchody o rozloze větší než 100 metrů čtverečních zavřít před čtvrtou hodinou odpoledne. O letnicové neděli se v televizi ani v rádiu nesmí vysílat reklamy. Letnice slaví zejména křesťané, a to účastí na bohoslužbě. Výzdobě kostela dominují žlutobílé narcisy, bílá holubice a ohňově červená barva symbolizující Ducha Svatého.

Ve Skandinávii obecně bývaly Letnice oblíbeným svátkem, jelikož počasí už většinou přálo venkovním oslavám, na rozdíl například od Velikonoc nebo Vánoc.

V déle pohanském Pobaltí se o Svatodušních svátcích uctívaly plodiny, které byly zrovna v květu, aby se vyvedla úroda, a domácí zvířata, aby dávala dost mléka, masa apod. Typickou rostlinou Letnic, stejně jako ve Skandinávii, je bříza, která symbolizuje znovuzrození. V Pobaltí se často konaly venkovní oslavy tohoto svátku a přitom se zdobily právě břízy.

 

Letnice se řeknou
dánsky a norsky Pinse,
finsky Helluntai,
islandsky Hvítasunna,
švédsky Pingst,
estonsky Nelipüha,
litevsky Sekminės a
lotyšsky Vasarsvētki.
Svatodušní neděle se řekne
dánsky a norsky 1. pinsedag,
finsky Helluntaipäivä,  
islandsky
Hvítasunnudagur,
švédsky Pingstdagen a
estonsky nelipühade 1. püha.

 

Autorky článku: Iva Doušová a Jitka Jindřišková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: minorite.cz