Letní tipy na severské knihy

Čtenářská výzva a s ní související tipy na knihy skončily, přesto bychom vám nadále rádi čas od času doporučovali dobré severské tituly. Jelikož brzy začne léto, přinášíme tipy na romány, které si vzít s sebou na dovolenou či prázdniny. Potěší nás, pokud s námi i nadále budete na sociálních sítích sdílet své čtenářské zážitky opatřené hashtagem #readnordic.

Bragi_PlaninaSteinar Bragi: Planina

Dva mladé páry z Reykjavíku se vypraví na cestu přes nehostinné planiny středního Islandu. Na písčitých pláních severně od ledovce Vatnajökull sjedou v mlze z cesty a narazí do domu v pustině, jakési pevnosti bez spojení s okolním světem, kterou obývá podivná stařena a její manžel. Během nedobrovolného pobytu v domě se jim jejich minulost ukáže v novém světle a je čím dál méně zřejmé, kde mají hledat nepřítele.

Bivaldova_Ctenari-z-Broken-WheelKatarina Bivaldová: Čtenáři z Broken Wheel doporučují

Úžasný feel-good román o lásce ke knihám. Dvě zcela rozdílné ženy, osmadvacetiletá Sara Lindqvistová ze švédského Haninge a pětašedesátiletá Amy Harrisová z amerického Broken Wheel, si dopisují. Po dvou letech vzájemného vyměňování knih, dopisů a myšlenek o literatuře i životě se Sara rozhodne, že Amy navštíví.

Frobenius_Potemnele-vetveNikolaj Frobenius: Potemnělé větve

Jo žije spokojeně se svou rodinou a dcerou Emmou. Pak se dozvídá, že Georg, jeho kamarád z dětství, jenž se pokusil podpálit jejich školu, nedávno zemřel ve věznici v Irsku. Rozhodne se proto napsat autobiografický román. Jakmile se však kniha objeví na pultech knihkupectví, začnou se kolem Joa dít zvláštní věci.

proroci-z-fjordu-věčnostiKim Leine: Proroci z fjordu Věčnosti

Mladý misionář Morten Falck přijíždí na konci 18. století do dánské kolonie v Grónsku, aby mezi tamními obyvateli šířil křesťanství. Chce změnit svůj život a v daleké, neznámé zemi něco dokázat. Část místních vedená charizmatickým Habakukem a jeho ženou Marií Magdalenou ale vytvoří vlastní náboženskou obec. Konfrontace Mortenových naivních očekávání s leckdy krutou realitou ho přivádí na scestí.

Kinnunen_CtyrcestiTommi Kinnunen: Čtyřcestí

V románu Čtyřcestí se protínají osudy čtyř členů jedné rodiny z nejmenovaného městečka na severu Finska. Každá z hlavních postav vnímá historické i běžné rodinné události svým způsobem, každá něco skrývá. Tajemství však člověku vždy berou sílu a izolují jej od ostatních, komunikace začíná váznout, rodinné vztahy se narušují.

Přejeme krásné léto nejen ve společnosti severských knih!
Tým #ReadNordic