Letní filmová škola Uherské Hradiště – severské snímky

Letní filmová škola, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, představí tvorbu Michaela Hanekeho i studentské snímky významných českých tvůrců. Přijedou Lech Majewski, Christian Berger či Alexej German ml.

Mezi hosty se objeví také Marika Green, herečka, modelka a fotografka se švédskými kořeny, která na LFŠ představí unikátní fotografickou výstavu mapující osobnosti jejího rodu s názvem Green / Fotografické paměti.

Severské snímky jsou na festivalu zastoupeny v několika sekcích. Sekci Němý film s živou hudbou: Symfonie velkoměsta zastupuje krátký film Rytmus města (režie Arne Sucksdorff, 1947, 18 minut), který zobrazuje Stockholm za hudebního doprovodu Esazlesa. V sekci Východní přísliby se objeví dva snímky vzniklé s podílem severské koprodukce. Jedná se o hororové drama Vlkodlak (režie A. Panek, 2018) situované do doby konce 2. světové války, na němž spolupracovali autoři z Polska, Dánska a Nizozemí. Druhým filmem je drama tematizující současné mezilidské vztahy Alice T. (režie R. Muntean, 2018) v koprodukci Rumunsko, Francie, Švédsko. Sekce Hosté (Catalin Mitulescu) uvede tři snímky ze švédské koprodukce v režii rumunských tvůrců: drama o mladíkovi z rumunského venkova Loverboy (režie Catalin Mitulescu, 2011), U trati (režie Catalin Mitulescu, 2016) a Když chci, tak písknu (režie Florin Serban, 2010). V sekci dalšího z hostů – Lecha Majewskiho bude uvedeno polsko-švédské historické drama Mlýn a kříž (režie Lech Majewski, 2011) inspirované tvorbou malíře Pietera Brueghela. A sekce Terra Festivalis představí snímek Bez boha (režie Ralica Petrova, 2016, 89 minut) vytvořený za spolupráce s Dánskem a vyprávějící příběh zdravotní sestry, která se stará o pacienty s demencí, ale sama trpí psychickými problémy, se kterými se bude muset pokusit vypořádat.

Festival kromě samotných snímků nabízí také bohatý doprovodný i odborný program, který se snaží dojmy, zkušenosti i zážitky z filmů doplnit, uvést je do příslušných souvislostí a ukázat i nové cesty k jejich porozumění.

Více informací o filmech naleznete po jejich rozkliknutí na stánkách Česko-Slovenské filmové databáze. Konkrétní program festivalu bude zveřejněn na konci června. Doporučujeme sledovat festivalový web https://lfs.cz.