Křest Sibiřského haiku s autorkou Jurgou Vilė

Jurga Vilė, autorka komiksu Sibiřské haiku, dorazí do Prahy. V pátek 3. 3. 2023 ho od 17:00 pokřtíme v Cafe Academia na Václavském náměstí. Kmotrou knihy bude Monika Granja, ředitelka Nadace Olgy Havlové. Za spolupráci mnohokrát děkujeme Velvyslanectví Litevské republiky v Praze.

V sobotu pak na vás ve Skautském institutu čeká celodenní program Knihohraní plný workshopů pro děti, včetně jednoho k Sibiřskému haiku.

Jednoho brzkého červnového rána roku 1941 vyvlečou neurvalí vojáci Rudé armády malého litevského chlapce Algiska, jeho rodiče a sestru z postelí a nařídí jim, aby se do deseti minut sbalili na cestu. Tak litevská rodina nedobrovolně, v přeplněném vlaku odjíždí na Sibiř. Proč museli do vyhnanství? Čím se provinili? Kde ta Sibiř vůbec je?

Komiks Sibiřské haiku dětem pomáhá přiblížit realitu války, a to nejen druhé světové, ale třeba i té, která v současnosti probíhá ne tak daleko od našich hranic. Litevská spisovatelka Jurga Vilė vylíčila v knize skutečný osud svého otce, odkrývá jedno z nejtemnějších období evropských dějin, sovětskou krutovládu, a vyzdvihuje lidskou odvahu a nezdolnost.

Více informací na Facebooku.