Křest knihy Sara Stridsbergová: Tři hry

IDU a velvyslanectví Švédska v Praze srdečně zvou na slavnostní uvedení knihy Sara Stridsberg: Tři hry

Švédská spisovatelka a dramatička Sara Stridsbergová (29. 8. 1972) je nositelkou několika prestižních literárních cen. Do literatury vstoupila r. 2004 románem Happy Sally, o dva roky později debutovala i jako dramatička dílem Valerie Solanasová se má stát americkou prezidentkou. Svazek, který nyní vychází, zahrnuje hry Pitvání padajícího sněhu, Návraty a Umění padat. Doslov Sara Stridsbergová – Kdo je tady normální napsala Marie Voslářová.
V centru Pitvání padajícího sněhu stojí historická, ale svým myšlením zcela moderní, genderově ostře vykreslená postava panovnice, za níž lze vytušit kontroverzní švédskou královnu Kristinu. Ze švédského originálu přeložily Olga Bažantová, Kateřina Navrátilová, Jitka Šípková a Eva Volenová.
V Návratech (přeložila Dagmar Hartlová), odehrávajících se na dnes již uzavřené stockholmské psychiatrické klinice Beckomberga, autorka nahlíží do nitra pacientů a pacientek, pro které toto zařízení představovalo naději i peklo.
Protagonistkami Umění padat (přeložila Azita Haidarová) jsou matka a dcera Bealeovy, kdysi známé osobnosti amerického showbyznysu. Po ukončení kariéry zchudnou, upadnou v zapomenutí a nakonec se spolu ocitnou ve starém, polorozpadlém domě na pobřeží Atlantiku, kde střízliví z někdejší slávy.

Ukázky z her v režii Šimona Dominika přečtou herci Divadla NaHraně.
Večer hudebně doprovodí Olina Patková, Vladimír Vandrovec
a Jan Střížovský.
Kniha vyšla s finanční podporou Švédské kulturní rady.