Křest Dánské čítanky

Vloni vyšla dvojjazyčná Dánská čítanka a to je důvod k oslavě! Kromě skvělé dánské literatury vás čeká dánské překvapení a soutěž o knihu. Srdečně jsou zváni všichni, nejen přívrženci dánské kultury a literatury!

Program:
zahájení v 19.00
uvedení Dánské čítanky – editorka Markéta Kliková, Helena Březinová z Filozofické fakulty UK, zástupci Velvyslanectví Dánského království
četba ukázek
soutěž
volná zábava

Čítanky budou na místě v prodeji za zvýhodněnou cenu.

Vstup volný

O knize

Dánská čítanka představuje jedenáct soudobých autorů Dánského království, k němuž kromě samotného Dánska patří také Faerské ostrovy a Grónsko. Několik z nich se už dočkalo českého vydání, třeba Naja Marie Aidt nebo Gróňanka Niviaq Korneliussen – od ní vás čeká ukázka z románu Údolí květin, za nějž v roce 2020 obdržela Cenu Severské rady. České publikum už také zná Martina Jensena, zde nabízíme úryvek z románu Smrt je jen okamžik z prostředí dánského venkova 19. století. Ostatní autoři čítanky mají českou premiéru. Představí se další laureátka Ceny Severské rady Kirsten Thorup, na zmíněnou cenu byli nominováni i Bjørn Rasmussen a Christina Hesselholdt. K výrazným současným autorům patří také Mich Vraa, Nina Kreutzmann Jørgensen, Iben Mondrup, Lone Hørslev nebo Olga Ravn. Čítanka nabízí pohled nejen do minulosti, na kolonizační a objevné cesty, ale i nahlédnutí do běžného života v současnosti – předporodní kurz, opojení láskou, drogami, narození a smrt. A to vše na nejrůznějších místech Dánského království, navíc dánsky i česky, protože čítanka je koncipována jako dvojjazyčná publikace doplněná medailony autorů a průvodními texty o dánské literatuře.