Koop Oscar Orchestra v Paláci Akropolis

16. září v Praze poprvé naživo zazní skladby legendární švédské skupiny KOOP. A to není Apríl.

Polovina KOOP – skladatel Oscar Simonsson přiveze do Prahy novou sestavu Koop Oscar Orchestra (KOO), se kterou zahraje původní skladby, ale i nové album z loňského roku. Koop mají za sebou nespočet hitů a tři kultovní alba (Sons of Koop, Waltz for Koop a Koop Island), která se dnes řadí ke klasice fúze elektroniky a jazzu. V roce 2009, kdy byli Koop na vrcholu, se ale švédské duo rozešlo. Téměř o jednu dekádu později Oscar Simonsson postavil novou kapelu, sextet v čele s litevskou zpěvačkou Jazzu, se kterou v lednu také poprvé vystoupí v Praze. Koop vznikli v polovině devadesátých let. Producenti Oscar Simonsson s Magnusem Zingmarkem v projektu spojili svoji lásku k jazzovým klasikům (John Coltrane) s elektronickými či hiphopovými beaty.

Když vydali v roce 1997 debut Sons of Koop, přišla deska do právě startující horečky downtempa a nu-jazzu. O čtyři roky mladší album Waltz for Koop je dnes považováno za klasiku acid jazzu, v hitu Summer Sun tehdy poprvé zazářila Yukimi Nagano dnes známá ze skupiny Little Dragon, zatímco píseň In a Heartbeat pomohla restartovat kariéru americké soulové hvězdy Terryho Calliera. Třetí desku Koop Island z roku 2006 inspiroval swing z třicátých let i karibské rytmy a v jedné písni se zde objevuje také budoucí hvězda Ane Brun. Koop přestali koncertovat o tři roky později a jejich diskografii ukončila kompilace Coup de Grâce (Best of Koop 1997–2007). Paradoxně se ale po svém konci stali populárnější než kdy předtím – mohla za to píseň Koop Island Blues z třetí desky (mj. zazněla v seriálu Perníkový táta, 90210 či nespočtu počítačových her). Jako duo se už ale zpátky nevrátili a vypadalo to, že písně Koop z pódií nikdy víc nezazní.

Teprve seznámení s litevskou zpěvačkou Jazzu dalo Oscarovi důvod v hudbě pokračovat, a nové písně tak začaly vznikat pro ni.

Více informací o akci a vstupenkách naleznete na www.palacakropolis.cz.