Koncert Niki and the Dove v Paláci Akropolis

Niki and the Dove vezmou Prahu na skok do osmdesátek

17. března uvítá Palác Akropolis poprvé švédský spolek Niki and the Dove. Na Žižkov dorazí jedni z nejvýraznějších představitelů současné severské electropopové vlny, které v roce 2011 zařadila výroční anketa BBC mezi pět největších objevů roku. V rámci pražské koncertní premiéry představí své nové album Everybody’s Heart Is Broken Now. Sekundovat jim bude italský synth-wave kvartet Aftersalsa.

SOUTĚŽ O VSTUPENKY

Švédské duo se vyžívá ve zvuku laciných syntezátorů, plasticky znějících perkusí či rozechvěných romantických nálad, jejich písničky jsou ale mnohem víc než jen pouhé retro 80. let. V záplavě podobných kapel ze severu vynikají Niki and the Dove citem pro silné popové melodie i uvěřitelné emoce a navíc mají v čele úžasnou zpěvačku Malin Dahlström.

Niki and the Dove vznikli v roce 2010. Projekt založili Malin Dahlström a Gustaf Karlöf, jež se v polovině nulté dekády potkali v triu Stalker Studio. Malin měla předtím zkušenosti z experimentální kapely Midaircondo a vydávala elektronickou hudbu pod jménem Disdishdance, zatímco její parťák má za sebou několik tracků jako Karlof. Hned jejich první společný singl DJ, Ease My Mind výrazně zabodoval a epický synthpopový hit převzal a zremixoval pro své album Recess hvězdný producent Skrillex. V roce 2011 zařadila výroční anketa BBC duo Niki and the Dove mezi pět největších objevů roku.

Retrofuturistický synthpop debutové desky Instinct si vysloužil srovnání třeba s The Knife, Robyn či Florence & The Machine, zatímco hlas Malin Dahlströmové evokoval novinářům zpěvačky jako Kate Bush nebo Siouxsie Sioux. S novým albem Niki and the Dove nikam nepospíchali a čtyři roky pečlivě pilovali svůj sound. Novinka Everybody’s Heart Is Broken Now je sebevědomější a rozkročená mezi více žánrů. V textech prosvítá téma apatie a rozpadu společnosti, které podle Malin může vrhnout náš svět do nevídané katastrofy. „Chtěli jsme napsat o obecnějším pocitu ztráty zájmu o všechno,“ vysvětluje. Na desku se ale vešly i písně o lásce jako So Much it Hurts nebo You Stole My Heart Away. „Většina dnešního popu vracejícího se do osmdesátek se vyžívá v laciných efektech, Niki and the Dove ale v oparu nostalgie nachází vřelé pocity vzájemnosti, které dnešní době tak žalostně chybí, napsal o albu portál Pitchfork.

Přečtete si také náš rozhovor s kapelou.