KomiksFEST! 2015

Ve dnech 21. až 25. října 2015 proběhne v Praze jubilejní, 10. ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST!. Jako každý rok představí nová jména, komiksová alba, výstavy, filmy, divadelní představení, workshopy, autogramiády a besedy. Tato mezinárodní přehlídka představuje komiks jako mladé, dynamické, atraktivní a univerzální médium schopné nést jakýkoli obsah. Motto festivalu zní Komiks unlimited!

Mezi hlavními hosty KomiksFEST!u bude patřit Joakim Pirinen, klíčová postava švédského alternativního komiksu, která v 80. letech etablovala komiks na médium schopné oslovit širokou veřejnost. Dále se ze severských aturoů objeví norská výtvarnice Lene Ask. Festival se odehraje na deseti místech po celé Praze a představí i řadu doprovodných výstav.

Vyvrcholením festivalu bude tradiční komiksová sobota 24. října v MeetFactory. Dopoledne bude patřit herní sekci a dětskému KomiksFEST!u s Albatrosem, odpoledne, večer a noc pak hlavnímu programu celého festivalu, v jehož rámci proběhne mj. umělecký souboj R.A.W. Art Battle (ve spolupráci s ilustrátorským studiem DRAWetc.) a vyhlášení 11 kategorií výročních cen Muriel.

Program severských hostů:

Pátek 23. října
18:00 Joakim Pirinen: Švédská temnota
Vernisáž výstavy
1. Podzemní antikvariát, Hybernská 22, do 4. 11.

20:00 Lene Ask: Drahý Richarde
Vernisáž výstavy
Kaldi fresh coffee bar, Vyšehradská 37, do 11. 12.

Sobota 24. října
VELKÁ KOMIKSOVÁ SOBOTA V MEETFACTORY, KE SKLÁRNĚ 15
MeetFactory, Ke Sklárně 15 (vstup 50,-)

18:00 Joakim Pirinen, besedu se švédským výtvarníkem vede Martin Severýn
19:00 Nakladatelství Centrala expanduje do Anglie, beseda polského vydavatele Michala Słomky, jako host Lene Ask
19:00 Jak překládat (nejen švédský) komiks, diskuze s překladateli komiksů a grafických románů