Komentovaná prohlídka výstavy Nansenova nadace

Brněnská pobočka Skandinávského domu srdečně zve na komentovanou prohlídku výstavy Nansenova nadace – nečekaná záchrana ze severu.

Autorka výstavy Eva Dohnálková přiblíží činnost norské humanitární organizace Nansenhjelp, která před druhou světovou válkou pomohla desítkám českých uprchlíků uniknout z Československa.

Výstava mapuje i osudy čtyřech desítek českých děti, kterým se za pomoci organizace podařilo uprchnout do Norska a do Švédska. Komentovaná prohlídka proběhne 9. 11. od 16 hodin. Výstava, která je součástí projektu Rok smíření, potrvá v prostorách knihovny FF MU (Arna Nováka 1) do 22. 11.

Fridtjof Nansen je u nás znám především jako polárník, ačkoli jeho práce v oblasti lidských práv je neméně významná. Nansen od roku 1920 působil ve Společnosti národů jako vrchní komisař pro uprchlictví a v této funkci prosadil tzv. Nansenův pas pro uprchlíky bez státní příslušnosti. Angažoval se mj. při řešení humanitární krize za řecko-turecké války. Roku 1922 obdržel Nobelovu cenu za mír. V jeho práci pokračoval i jeho syn, architekt Odd Nansen, který roku 1937 založil Nansenhjelpen – Nansenovu nadaci, jejímž posláním bylo zajištění norského azylu židovským uprchlíkům.

Vstup volný..