Knut Hamsun

Knut Hamsun, jeden z velikánů norské literatury, se narodil 4. srpna v roce 1859 jako Knud Pedersen. Do literárního světa vstoupil Hamsun svým románem Hlad (1890, norsky Sult), který je považován za první světový modernistický román. Svou literární činností, za všechna díla jmenujme Mystérie, Pan a Matka země, za kterou v roce 1920 získal Nobelovu cenu; ovlivnil mnoho světových významných literátů v čele s Kafkou, Hemingwayem či bratry Mannovými.

Dodnes se mnoho Norů nedokáže srovnat s tím, že tak úspěšný spisovatel podporoval a hájil za druhé světové války zájmy nacistického Německa. Josephu Goebbelsovi věnoval svoji medaili Nobelovy ceny a dokonce se osobně setkal s Adolfem Hitlerem, přestože tato schůzka podle dobových pramenů dopadla katastrofálně.

V roce 2009 však byly uspořádány oslavy k 150. výročí narození Knuta Hamsuna. Ve Vågå, odkud pocházel Hamsunův otec a prý i sám Hamsun se zde narodil, byla poprvé vztyčena jeho socha, což do té doby bylo v Norsku naprosto nemyslitelné. Proti nápadům na pojmenování ulice podle Hamsuna či vztyčení jeho busty nebo sochy se ve většině případů zvedl silný odpor.

Hamsun zemřel 19. února 1952 na statku Nørholm v jižním Norsku.

Více o Knutu Hamsunovi zde.

 

Autorka článku: Iva Vedralová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org