Kdo se bojí Strindberga? Severský divadelní večer s Manželskou historií

Divadelní svět Brno ve spolupráci se Skandinávským domem v rámci projektu Severské divadelní večery uvádí doprovodnou akci k premiéře inscenace Divadelního spolku Jedl Manželská historie. Před představením se uskuteční lektorský úvod švédského teatrologa Kenta Sjöströma, na který po představení naváže moderovaná debata s tvůrci inscenace, Kentem Sjöströmem a nordistkou Karolínou Stehlíkovou.

Kapacita sálu bude vzhledem k protiepidemickým opatřením omezena, nutný je respirátor FFP2 a antigenní test.

Lektorský úvod začíná v 17:00, debata s tvůrci se koná po skončení představení cca v 19:30.

Česky a švédsky, tlumočeno.

Více informací o představení a vstupenkách na stránkách festivalu.

Kromě premiérového uvedení v rámci festivalu Divadelní svět Brno bude v sobotu 22. 5. od 20:30 zdarma na 24 hodin dostupná také online premiéra této inscenace v režii Roberta Sedláčka, která vznikla ve spolupráci s platformou Dramox. Odkaz ke sledování naleznete na stránkách festivalu.

Láska, žárlivost, manželství, sny, svoboda, peníze, divadlo. Jeden geniální autor, jedna špatná herečka, jedna dobrá herečka. Manželství jako osudová volba či boj pohlaví? Nejnovější inscenace spolku Jedl mapuje vztah předního švédského dramatika Augusta Strindberga a jeho ženy Siri von Essen. Scénář volně pracuje s motivy ze Strindbergova románu Bláznova obhajoba, v němž se pokouší o reflexi čtrnáctiletého manželství, které prošlo mnoha zásadními zvraty, včetně nevěry, lesbického vztahu i pokusu o založení vlastního divadla! Je tento muž opravdu pravým misogynem a manželství institucionalizovaná prostituce? Intimní drama severského střihu!

V roce 2021 slaví Divadelní spolek Jedl 10 let od svého založení a 30 let od první spolupráce Nebeský-Trmíková-Prachař. Inscenace je oslavou tohoto dvojitého výročí.

Foto: Divadelní spolek Jedl
Foto: Divadelní spolek Jedl

Obsazení
Autoři: Nebeský-Trmíková- Prachař
Režie: Jan Nebeský
Scénář: Lucie Trmíková
Hudba: Emil Viklický
Scéna: Jan Nebeský, Petra Vlachynská
Kostýmy: Petra Vlachynská
Produkce: Miriam Čandíková
Hrají: David Prachař, Lucie Trmíková, Anna Fialová
Délka představení: 1 h 30 min bez přestávky

Divadelní večery aneb Kdo se bojí…?

Ve spolupráci s vybranými divadly uvádějícími texty skandinávských autorů zahájil Skandinávský dům v roce 2017 cyklus Severských divadelních večerů. Rádi bychom divákům umožnili hlubší seznámení se severskou dramatikou, která sice není tak populární jako severské detektivky, ale umí být obdobně nakažlivá. Nebojte se s námi vyrazit po české severské divadelní stopě! Nevšední horizonty a vhledy do severské krajiny zajištěny. Běžky netřeba.

Půjde o komentovaná divadelní představení, která sestávají z lektorského úvodu před představením a různé podoby nabývající besedy či sdílení společných dojmů ze zhlédnutého představení. Úvod zprostředkuje informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici (u známějších, opakovaně uváděných dramatických textů). Po představení následuje možnost se nad inscenací společně zamyslet. Divadelní večery se konají v prostorách pražských a brněnských divadel, a to podle aktuálního výběru titulů 2–4x ročně.

Projekt Severské divadelní večery probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.