Skandinávský dům a Národní divadlo Brno v rámci projektu Severské divadelní večery uvádějí doprovodnou akci k finské opeře Kaiji Saariaho Láska na dálku. Pojďte s námi nahlédnout do zákulisí současné operní tvorby. Společně s inscenačním týmem se můžete naladit na výjimečný severský hudební zážitek. Před představením proběhne v nově zrekonstruovaném foyer Janáčkova divadla debata s tvůrci inscenace, režisérem a uměleckým šéfem opery NDB Jiřím Heřmanem, dramaturgyní Patricií Částkovou a šéfdirigentem opery Markem Ivanovičem. Moderace se ujme teatrolog David Drozd.
17.30 debata s inscenačním týmem ve foyer Janáčkova divadla
Vstup je zdarma coby součást vstupenky na představení.
Sleva pro naše členy: Předložte na pokladně platnou členskou kartičku Skandinávského domu a řekněte heslo „Skandinávský dům“ a získejte slevu 25 %.
Láska na dálku je opera, jejíž autoři našli inspiraci v historické postavě trubadúra Jaufrého Rudela. Víme o něm velmi málo. Žil v první polovině 12. století a byl pánem hradu v Blaye tyčícím se na skále nad mořem v zálivu nedaleko jihofrancouzského Toulonu. Vydal se na křížovou výpravu a nikdy se nevrátil. Do dnešních dnů se dochovalo jen několik krásných písní opěvujících nedosažitelnou lásku v dáli a jeho touhu ji spatřit. Legenda vypráví, že jí byla hraběnka v Tripolisu a on doplul za moře, aby ji vyhledal. Po cestě však onemocněl a zemřel v jejím náručí. Ona pak strávila zbytek svých dní v klášteře.
Finská skladatelka Kaija Saariaho původně zhudebnila některé dochované texty písní Jaufrého Rudela, což ji vedlo až k napsání opery na tento námět. Láska na dálku získala v roce 2003 cenu Grawemeyer za hudební kompozici a v současné době patří k jedné z nejčastěji uváděných oper. Saariaho vnímá hudbu jako studii lidského ducha, jako tekutinu, která se organicky mění a zasahuje do nitra. Ve svém mnohovrstevnatém operním díle plném symboliky mistrně kombinuje středověké trubadúrské písně, orientální inspirace a hudbu 21. století.
Divadelní večery aneb Kdo se bojí…?
Ve spolupráci s vybranými divadly uvádějícími texty skandinávských autorů zahájil Skandinávský dům v roce 2017 cyklus tzv. Severských divadelních večerů. Rádi bychom divákům umožnili hlubší seznámení se severskou dramatikou, která sice není tak populární jako severské detektivky, ale umí být obdobně nakažlivá. Nebojte se s námi vyrazit po české severské divadelní stopě! Nevšední horizonty a vhledy do severské krajiny zajištěny. Běžky netřeba.
Půjde o komentovaná divadelní představení, která sestávají z lektorského úvodu před představením a různé podoby nabývající besedy či sdílení společných dojmů ze zhlédnutého představení. Úvod zprostředkuje informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici (u známějších, opakovaně uváděných dramatických textů). Po představení následuje možnost se nad inscenací společně zamyslet. Divadelní večery se budou konat v prostorách pražských a brněnských divadel a to podle aktuálního výběru titulů 2-4x ročně.
Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna a Ministerstva kultury ČR.
Obrázky – zdroj: Janáčkovo divadlo