Kdo se bojí Sjóna? Severský divadelní večer s Měsíčním kamenem

Skandinávský dům a Studio Hrdinů v rámci projektu Severské divadelní večery uvádějí doprovodnou akci k dramatizaci románu islandského autora Sjóna Měsíční kámen. Na představení ve středu 28. února 2024 od 20 hodin naváže moderovaná debata, které se zúčastní představitelé hlavních rolí Jan Cina a Tereza Hof a odbornice na islandskou literaturu Marta Bartošková. Moderuje skandinavistka Helena Březinová.

SOUTĚŽ O VSTUPENKY

„Příběh chlapce, který nikdy nebyl“ je sondou do vnitřního světa osamělého anti-hrdiny, jehož osud určuje sexuální orientace i chybějící rodinné zázemí. Hlavním a vše prostupujícím motivem je však svoboda a nezávislost jedince, který svou jinakost – islandsky hinsegin – přijímá jako přirozenost a dokáže žít jako autonomní lidská bytost, bez ohledu na hodnocení a soudy okolí. Reykjavík roku 1918, poslední rok první světové války. Islanďané slaví vítězství staletého boje o nezávislost, zároveň však vypuká epidemie španělské chřipky a vybuchuje sopka Katla. Otevírají se ovšem i první biografy, kde chlapec Máni (Měsíc) nachází útočiště a objevuje nejen svou vášeň k filmu, ale i dívku Sólu (Slunce), která nápadně připomíná nespoutanou a tajemnou Irmu Vep, hrdinku temné kriminální série Les vampires

Délka představení: 90 minut (bez přestávky)

Debata se bude konat po skončení představení v divadelním sále (cca od 21:45) a potrvá přibližně půl hodiny.

Vstup na debatu je zdarma coby součást vstupenky na představení.

Více informací o představení a vstupenkách naleznete na stránkách divadla.

autor: Sjón
překlad: Helena Kadečková
dramatizace: Kamila Polívková
režie: Kamila Polívková
dramaturgie: Linda Dušková
scéna: Antonín Šilar
kostýmy: Zuzana Formánková
hudba: Þóranna Dögg Björnsdóttir, Aid Kid
světelný design: Václav Hruška, Antonín Šilar
asistentka režie: Kristýna Tesařová
koncepce: Tereza Hof, Kamila Polívková
projekce: Nanna MBS, Antonín Šilar
střih: Zuzana Walter
voiceover: Ian Willoughby
odborná spolupráce: Ásta Kristín Benediktsdóttir
fotografie: Zuzana Lazarová
hrají: Tereza Hof, Jan Cina, Þóranna Dögg Björnsdóttir, Aid Kid

Foto: Zuzana Lazarová, Studio Hrdinů
Foto: Zuzana Lazarová, Studio Hrdinů

Divadelní večery aneb Kdo se bojí…?

Ve spolupráci s vybranými divadly uvádějícími texty skandinávských autorů zahájil Skandinávský dům v roce 2017 cyklus Severských divadelních večerů. Rádi bychom divákům umožnili hlubší seznámení se severskou dramatikou, která sice není tak populární jako severské detektivky, ale umí být obdobně nakažlivá. Nebojte se s námi vyrazit po české severské divadelní stopě! Nevšední horizonty a vhledy do severské krajiny zajištěny. Běžky netřeba.

Půjde o komentovaná divadelní představení, která sestávají z lektorského úvodu před představením a různé podoby nabývající besedy či sdílení společných dojmů ze zhlédnutého představení. Úvod zprostředkuje informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici (u známějších, opakovaně uváděných dramatických textů). Po představení následuje možnost se nad inscenací společně zamyslet. Divadelní večery se konají v prostorách pražských a brněnských divadel a to podle aktuálního výběru titulů 2–4x ročně.

Projekt Severské divadelní večery probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.