Kdo se bojí medvědů? Severský divadelní večer s Rosou Liksom

Skandinávský dům a festival Divadelní svět Brno  v rámci projektu Severské divadelní večery uvádějí doprovodnou akci k dramatizaci povídek finské autorky Rosy Liksom Medvěd s motorovou pilou v podání souboru Divadla Na zábradlí. Před představením, které je součástí programu festivalu Divadelní svět Brno (DSB+) v neděli 21. 4. od 17:00 v divadle Reduta, se od 16:30 uskuteční lektorský úvod Barbary Gregorové. Na představení následně naváže moderovaná debata, které se zúčastní překladatel z finštiny Vladimír Piskoř a herec Jiří Vyorálek. Moderuje Barbara Gregorová.

SOUTĚŽ O VSTUPENKY

Tak moc miluju celej život, až se mi vobčas zdá, že se zadusim.

Inscenace režiséra Jana Mikuláška vychází z povídek finské prozaičky a dramatičky Rosy Liksom, pro které je příznačný černý humor a astronomický nadhled nad zamotanými osudy hlavních postav. Policista, který bez dvou promile v krvi sotva zvládne dorazit na místo činu; vyhořelý kněz, kterému se už přejídají naše malicherné všední hříchy; nejtlustší žena Finska, která je hrdá na každý gram svého tuku… Tito a mnozí další outsideři, jimž zpravidla nikdo nenaslouchá a kteří zůstávají skryti ve stínu, ve špinavých bočních uličkách velkoměsta nebo na odlehlém, opuštěném venkově, se dostávají ke slovu v krátkých, tragikomických povídkách. Autorská koláž s výraznou hudební složkou zastoupenou živou kapelou složenou z herců a zaměstnanců Divadla Na zábradlí zachycuje komický, absurdní svět, ve kterém se násilí, alkohol a drogy stávají naším denním chlebem, v němž nikdo netušíme, co přinese další den, a kde nám nezbývá nic jiného, než se nemilosrdným hříčkám osudu smát.

Délka představení: 1 hodina a 35 minut (bez přestávky)

Debata se bude konat po skončení představení v divadelním sále a potrvá přibližně půl hodiny.

Vstup na úvod i debatu je zdarma coby součást vstupenky na představení.

Více informací o představení a vstupenkách naleznete zde.

Režie: Jan Mikulášek
Překlad: Vladimír Piskoř
Dramatizace: Jan Mikulášek a Boris Jedinák
Dramaturgie: Boris Jedinák
Scéna a kostýmy: Marek Cpin
Hudba: Vojtěch Vondráček
Hrají: Jiří Vyorálek, Vojtěch Vondráček, Michal Bednář, Magdaléna Sidonová, Dita Kaplanová, Johana Matoušková, Kateřina Císařová, Lucie Flemrová, Tomáš Pospíšil

Foto: KIVA
Foto: KIVA

Divadelní večery aneb Kdo se bojí…?

Ve spolupráci s vybranými divadly uvádějícími texty skandinávských autorů zahájil Skandinávský dům v roce 2017 cyklus Severských divadelních večerů. Rádi bychom divákům umožnili hlubší seznámení se severskou dramatikou, která sice není tak populární jako severské detektivky, ale umí být obdobně nakažlivá. Nebojte se s námi vyrazit po české severské divadelní stopě! Nevšední horizonty a vhledy do severské krajiny zajištěny. Běžky netřeba.

Půjde o komentovaná divadelní představení, která sestávají z lektorského úvodu před představením a různé podoby nabývající besedy či sdílení společných dojmů ze zhlédnutého představení. Úvod zprostředkuje informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici (u známějších, opakovaně uváděných dramatických textů). Po představení následuje možnost se nad inscenací společně zamyslet. Divadelní večery se konají v prostorách pražských a brněnských divadel a to podle aktuálního výběru titulů 2–4x ročně.

Projekt Severské divadelní večery probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.