Kdo se bojí Ibsena? Severský divadelní večer s Přízraky

Skandinávský dům a Dejvické divadlo v rámci projektu Severské divadelní večery uvádějí doprovodnou akci k inscenaci hry Henrika Ibsena Přízraky. Před představením se uskuteční krátký lektorský úvod nordistky Karolíny Stehlíkové, na který po představení naváže moderovaná debata s tvůrci inscenace.

SOUTĚŽ O VSTUPENKY

Všude kolem nás žijí přízraky. A všichni máme takovou hrůzu ze světla.

Přízraky (1881) jsou nejnaturalističtějším dramatem norského dramatika Henrika Ibsena. Ve své době byla hra divadly odmítnuta a světová premiéra se konala v regionálním krajanském divadle v Chicagu. Skandální text tematizující nevěru, incest, pohlavní chorobu, ale také neupřímnost a povrchnost, byl příliš silnou kávou pro publikum, jež si jen pomalu zvykalo na to, že si umělci troufají zobrazovat věci, které doslova páchnou. Jaký přízrak stíhá každého z nás?

Lektorský úvod začíná v 19:00 v Anti.kvariátu Dejvického divadla.
Debata s tvůrci se koná po skončení představení v divadelním sále.

Vstup na úvod a debatu je zdarma coby součást vstupenky na představení.

Obsazení a inscenační tým

Divadelní večery aneb Kdo se bojí…?

Ve spolupráci s vybranými divadly uvádějícími texty skandinávských autorů zahájil Skandinávský dům v roce 2017 cyklus Severských divadelních večerů. Rádi bychom divákům umožnili hlubší seznámení se severskou dramatikou, která sice není tak populární jako severské detektivky, ale umí být obdobně nakažlivá. Nebojte se s námi vyrazit po české severské divadelní stopě! Nevšední horizonty a vhledy do severské krajiny zajištěny. Běžky netřeba.

Půjde o komentovaná divadelní představení, která sestávají z lektorského úvodu před představením a různé podoby nabývající besedy či sdílení společných dojmů ze zhlédnutého představení. Úvod zprostředkuje informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici (u známějších, opakovaně uváděných dramatických textů). Po představení následuje možnost se nad inscenací společně zamyslet. Divadelní večery se konají v prostorách pražských a brněnských divadel a to podle aktuálního výběru titulů 2-4x ročně.

Foto: Hynek Glos