Kdo se bojí Ibsena? Severský divadelní večer s Peerem Gyntem

Skandinávský dům Studio Marta v rámci projektu Severské divadelní večery uvádějí doprovodnou akci k absolventskému představení studentů JAMU Peer Gynt. Čeká na vás lektorský úvod teatroložky Karolíny Stehlíkové a na představení naváže diskuse, které se kromě Karolíny Stehlíkové zúčastní také dramaturg inscenace Vojtěch Balcar. Moderuje Barbara Gregorová.

SOUTĚŽ O VSTUPENKY

Absolventské představení studentů JAMU se pustilo do odvážné adaptace klasického titulu Henrika Ibsena Peer Gynt. Divadelní roadmovie mladého muže, který je neustále na útěku, jak před sebou samým, tak i před zodpovědností za druhé. Může utíkat do světa iluzí a lží, jak dlouho chce, ale stejně se nakonec vrátí tam, odkud vyšel. Jenže doma už to není takové jako dřív. Egoista, děvkař, miliardář, vizionář, obchodník se zbraněmi a lidmi, král trollů, vládce světa… Vyhnout se komplikacím – nedělat kompromisy – jít přes mrtvoly. Self-made man! Tím vším je Peer Gynt, jen ne sám sebou. Kým tedy skutečně je?

Délka představení: 180 minut

Úvod se bude konat před představením od 18:30. Debata s tvůrci se bude konat po skončení představení v divadelním sále a potrvá přibližně půl hodiny.

Vstup na úvod i debatu je zdarma coby součást vstupenky na představení.

Více informací o představení a vstupenkách naleznete zde.

Foto: Jan Šmach

Divadelní večery aneb Kdo se bojí…?

Ve spolupráci s vybranými divadly uvádějícími texty skandinávských autorů zahájil Skandinávský dům v roce 2017 cyklus Severských divadelních večerů. Rádi bychom divákům umožnili hlubší seznámení se severskou dramatikou, která sice není tak populární jako severské detektivky, ale umí být obdobně nakažlivá. Nebojte se s námi vyrazit po české severské divadelní stopě! Nevšední horizonty a vhledy do severské krajiny zajištěny. Běžky netřeba.

Půjde o komentovaná divadelní představení, která sestávají z lektorského úvodu před představením a různé podoby nabývající besedy či sdílení společných dojmů ze zhlédnutého představení. Úvod zprostředkuje informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici (u známějších, opakovaně uváděných dramatických textů). Po představení následuje možnost se nad inscenací společně zamyslet. Divadelní večery se konají v prostorách pražských a brněnských divadel a to podle aktuálního výběru titulů 2–4x ročně.

Projekt Severské divadelní večery probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.