Skandinávský dům a Studio Marta v rámci projektu Severské divadelní večery uvádějí doprovodnou akci k absolventskému představení studentů JAMU Peer Gynt. Čeká na vás lektorský úvod teatroložky Karolíny Stehlíkové a na představení naváže diskuse, které se kromě Karolíny Stehlíkové zúčastní také dramaturg inscenace Vojtěch Balcar. Moderuje Barbara Gregorová.
Absolventské představení studentů JAMU se pustilo do odvážné adaptace klasického titulu Henrika Ibsena Peer Gynt. Divadelní roadmovie mladého muže, který je neustále na útěku, jak před sebou samým, tak i před zodpovědností za druhé. Může utíkat do světa iluzí a lží, jak dlouho chce, ale stejně se nakonec vrátí tam, odkud vyšel. Jenže doma už to není takové jako dřív. Egoista, děvkař, miliardář, vizionář, obchodník se zbraněmi a lidmi, král trollů, vládce světa… Vyhnout se komplikacím – nedělat kompromisy – jít přes mrtvoly. Self-made man! Tím vším je Peer Gynt, jen ne sám sebou. Kým tedy skutečně je?
Délka představení: 180 minut
Úvod se bude konat před představením od 18:30. Debata s tvůrci se bude konat po skončení představení v divadelním sále a potrvá přibližně půl hodiny.
Vstup na úvod i debatu je zdarma coby součást vstupenky na představení.
Více informací o představení a vstupenkách naleznete zde.
Divadelní večery aneb Kdo se bojí…?
Ve spolupráci s vybranými divadly uvádějícími texty skandinávských autorů zahájil Skandinávský dům v roce 2017 cyklus Severských divadelních večerů. Rádi bychom divákům umožnili hlubší seznámení se severskou dramatikou, která sice není tak populární jako severské detektivky, ale umí být obdobně nakažlivá. Nebojte se s námi vyrazit po české severské divadelní stopě! Nevšední horizonty a vhledy do severské krajiny zajištěny. Běžky netřeba.
Půjde o komentovaná divadelní představení, která sestávají z lektorského úvodu před představením a různé podoby nabývající besedy či sdílení společných dojmů ze zhlédnutého představení. Úvod zprostředkuje informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici (u známějších, opakovaně uváděných dramatických textů). Po představení následuje možnost se nad inscenací společně zamyslet. Divadelní večery se konají v prostorách pražských a brněnských divadel a to podle aktuálního výběru titulů 2–4x ročně.
Projekt Severské divadelní večery probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.