Online debata: Kalevala včera a dnes

Epos Kalevala patří k základním kamenům finské kultury. Stal se hlavním kulturním východiskem národního probuzení, a zejména pak zlatého věku finské kultury na přelomu 19. a 20. století a umělce v nebývalé míře inspiruje dodnes. A to nejen ve Finsku. Komorní opera Hudební fakulty JAMU připravila na říjen 2020 světovou premiéru autorské opery S.A.M.P.O. Vládní opatření premiéru posunulo, a tak všechny zatím zveme alespoň na moderovanou online debatu o adaptacích Kalevaly v minulosti i současnosti.

Hosty debaty budou autor libreta opery S.A.M.P.O. Otto Kauppinen a překladatel z finštiny a „kalevalista“ Michal Švec. Moderuje divadelní dramaturgyně Barbara Gregorová ze Skandinávského domu Brno.

Dozvíte se, proč je Kalevala téměř nevyčerpatelným inspiračním zdrojem, co na ní dodnes láká finské i zahraniční umělce a jaké jsou její nejslavnější literární, filmové či divadelní adaptace.

Záznam debaty:

Po debatě doporučujeme divákům zhlédnout sovětsko-finský velkofilm Sampo (1959; režie A. Ptuško a H. Harrivirta), který je s anglickými titulky zdarma k dispozici v online databázi Finského audiovizuálního institutu.

ODKAZ NA FILM ZDE

(Návod, jak spustit titulky: Pod videem je třeba nejprve kliknout na „elokuva“, tzn. širokoúhlou verzi, a když poté video spustíte, vpravo na spodní liště videa se objeví možnost „subtitles“, kde lze vybrat anglické, ruské, finské nebo švédské titulky.)

Původní plakáty k velkofilmu Sampo (1959)
Väinämöinen ve filmu Sampo (1959)
Svatební scéna ve filmu Sampo (1959)
Lemminkäinen a Annikki ve filmu Sampo (1959)
Obraz Akseliho Gallena-Kallely Obrana Sampa
Pastiše Gallen-Kallelova obrazu Obrana Sampa

Debata probíhá v rámci projektů Severská literatura v srdci Evropy 2020 a Kultura evropského Severu v Brně 2020, které podpořily Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy a statutární město Brno.

Obrázky – zdroj: elonet.fi, fi.wikipedia.org