Jyväskylä, nazývané často město sportu či finské Atény, leží ve středním Finsku, necelých 300 kilometrů severně od finské metropole Helsinek. Z přezdívek města je tedy jasné, že důležitou roli zde hraje jak sport, tak vzdělání. Již roku 1858 zde bylo založeno první finskojazyčné lyceum v zemi a o pět let později také univerzita, na níž v současnosti studuje několik tisíc studentů. Jedná se tedy o živé studentské město s bohatým kulturním a sportovním životem, které však může návštěvníkům nabídnout i okouzlující přírodní cíle. Jyväskylä je proto skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí užívat klidu přírody, ale zároveň se nechtějí vzdát vymožeností města.
Při příjezdu do města nelze přehlédnout zdejší dominantu, zalesněný hřbet Harju, na jehož vrcholu se nachází rozhledna s restaurací a muzeem přírody. Odsud lze sejít do centra města po kamenných Nerových schodech (fin. Neron portaat) pojmenovaných podle inženýra Oscara Nera a navštívit další známé místo, kompas (kompassi) na hlavní nákupní třídě Kauppakatu. Kompas leží na křižovatce dvou ulic a na každém ze čtyř rohů stojí jedno nákupní centrum. Poblíž najdeme také příjemný park Kirkkopuisto, jeden z nejstarších ve městě.
Přestože starých historických budov najdeme ve městě pomálu, ve 20. století zde významnou stopu zanechali hned dva slavní finští architekti. První z nich, světoznámý Alvar Aalto, se do velké míry zasloužil o podobu univerzitního kampusu a z jeho dílny vzešla také oblíbená studentská restaurace Lozzi, budova městského divadla, Aaltovo muzeum a Muzeum středního Finska či plavecký bazén AaltoAlvari. O něco méně známá architektka Wivi Lönn je zase autorkou jedné školy, několika vil a administrativních budov.
Pokud byste se cítili vyčerpaní ruchem města, můžete se vydat poznávat přírodní krásy v jeho okolí. Jyväskylä nabízí několik značených stezek v přírodě (luontopolut), na něž se lze z centra pohodlně dostat veřejnou dopravou. Žádný milovník sportu by rozhodně neměl vynechat Laajavuori na severním okraji města. Oblast nabízí bohaté sportovní vyžití pro celou rodinu: kilometry lesních stezek a pěšin, lanový park, frisbeegolf, saunu a v zimě možnost běžeckého i sjezdového lyžování. Místní dominantou viditelnou z velké části města je skokanský můstek Mattiho Nykänena (1963–2019), jyväskylského rodáka a historicky nejúspěšnějšího skokana na lyžích. Během letních měsíců na vrcholu můstku funguje kavárna a rozhledna.
Výborné příležitosti pro pěší turistiku najdete také v oblastech Kangasvuori, Touruvuori a Sippulanniemi. Nechybí zde bažiny, jezera ani dřevěné chodníčky. Touruvuori a Sippulanniemi se navíc mohou pyšnit zajímavými skalními útvary, které sice nemohou majestátností soutěžit s českými pískovcovými skalními městy, přesto ale mají své kouzlo. Pokud naopak dáváte přednost blízkosti vody, pěknou vycházku nabízí okolí řeky Tourujoki či tří velkých jezer, Jyväsjärvi, Tuomiojärvi a Palokkajärvi. Město určitě potěší také cyklisty, protože je protkané sítí bezpečných a kvalitních cyklostezek.
A na závěr tip na netradiční putování po městě: pokud máte rádi výlety inspirované literárními díly, jako skvělý průvodce po městě vám může posloužit román Magický průvodce městem pod pahorkem (2010, č. 2017) jyväskylského spisovatele Pasiho Ilmariho Jääskeläinena (*1966). Třeba s jeho pomocí odhalíte skrytou tvář města.
Autorka článku: Kateřina Jagošová, Skandinávský dům
Úvodní fotka – převzato z visitjyvaskyla.fi.
Není-li uvedeno jinak, jsou obrázky vlastní.