Jostein Gaarder

Dne 8. srpna roku 1952 se v hlavní norské metropoli Oslo narodil slavný spisovatel Jostein Gaarder, který do literárního života vstoupil v roce 1986 povídkovým soubor Diagnóza a další povídky. Proslavil se však knihou pro starší děti Sofies verden. Kniha vyšla v českém překladu Jarky Vrbové pod názvem Sofiin svět. Sofiin svět nesoucí podtitul román o dějinách filozofie byl vydán v roce 1991 a učinil Josteina Gaardera ze dne na den slavným spisovatelem. Prodalo se ho neuvěřitelných 40 miliónů výtisků.

Do té doby Gaarder působil na vysoké škole v Bergenu, kde učil literaturu a filosofii. Není divu, že ho učitelské povolání lákalo, protože jeho rodiče byli učitelé. K psaní a literatuře ho dovedla matka, která je autorkou několik dětských knih. Od roku 1991 se Jostein Gaarder plně věnuje psaní, a díky českým překladům mají i čeští čtenáři možnost si přečíst další knihy od tohoto talentovaného spisovatele. Mezi poslední přírůstky patří kniha Dívka s pomeranči (Appelsinpiken), podle které byl natočen i film se stejnojmenným názvem, a Hrad v Pyrenejích (Slottet i Pyreneene).

Vedle vzdělávání a literatury působí Jostein Gaarder díky nadaci Sofie, kterou založil společně se svojí ženou Siri Dannevig, i na poli politickém a ekologickém. Nadace každý rok uděluje vyznamenání lidem, kteří se zasadili o pokrok v ochraně prostředí nebo v otázce lidských práv.

 

Autorka článku: Iva Vedralová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: elpais.com