Architekt a inženýr Josef Stenbäck (2. 5. 1854 – 27. 4. 1929) se zapsal do dějin finského umění především jako stavitel kostelů. Za svůj život jich stihl vyprojektovat a postavit neuvěřitelných 35, podílel se na rekonstrukci a přestavbě dalších 30 chrámových staveb a zvonic. Stenbäck vystudoval nejprve ve Finsku technické lyceum a posléze technickou vysokou školu ve Štutgartu.
Se stavbou kostelů začal Josef Stenbäck v 90. letech 19. století. Jeho prvními díly byly novogotické dřevěné kostely v obcích Heinävesi (1891) a Luhanka (1893). U novogotického slohu zůstal i v případě svých cihlových staveb v Mikkeli (1897), Kemi (1902) či Joensuu (1903). Svůj nejosobitější styl ale našel až při projektování kostelů z šedé žuly ve stylu národního novoromantismu, který vládl finské kultuře přelomu 19. a 20. století a v architektuře zaznamenal průlom zejména díky katedrále v Tampere architekta Larse Soncka.
Charakteristická finská žula se stala Stenbäckovým oblíbeným stavebním materiálem a v ní jsou provedeny také jeho nejslavnější novoromantické stavby – kostely v Muruvesi (1904), Koivistu (1904), Nilsiä (1905), Karuně (1910), Raahe (1912; na obrázku), Räisälä (1913) a dalších obcích. Některé z nich se dnes nacházejí na území, které bylo po pokračovací válce roku 1944 připojeno k Rusku. Kamenných kostelů vystavěl Josef Stenbäck celkem osmnáct, zatímco dřevěných “pouze” šest a cihlových sedm.
Stenbäck ale rozhodně nebyl umělcem, jehož výtvory by pouze reflektovaly populární postupy své doby. Důkazem toho mohou být experimenty s betonem, jenž byl tehdy ve Finsku velmi neobvyklým stavebním materiálem. Nejzářnějšími příklady moderních stavitelských postupů jsou kostely v Pattijoki (1912) a Joutsenu (1921). V posledních letech své architektonické tvorby se Stenbäck opět vrátil k novogotice, jak dokládají realizované návrhy na kostely ve Forsse (1917) a Kauhavě (1925).
Vedle kostelů stojí za zmínku i dva další Stenbäckovy projekty, radnice v Kuopiu (1895) a především Mauzoleum Juseliových na hřbitově v Pori, jehož interiér vyzdobil freskami mj. na kalevalské náměty nejslavnější finský malíř Akseli Gallen-Kallela.
Seznam všech Stenbäckových architektonických prací i s řadou fotografií naleznete na příslušné stránce finské Wikipedie.
Autor článku: Michal Švec, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: iguzzini.fi