Jonne – Metsään on iäksi mieli

Folk metalová skupina lesních chlapíků vystupujících pod názvem Korpiklaani je dnes známá asi většině metalových fanoušků, ale málokdo už ví, že jejich zakladatel, zpěvák a kytarista Jonne Järvelä nyní tvoří i hudbu vlastní, která rozhodně stojí za pozornost. Korpiklaani svými písněmi často odkazují na finskou mytologii. A přibližně stejně často také na alkohol. Skočné melodie skvěle zabaví publikum na koncertech, ale u některých, zejména těch alkoholových, písní mám pocit, že jejich umělecká kvalita se ztratila kdesi v tom finském hlubokém lese a její místo zastoupilo kolotočářství. Proto pro mě byla velmi příjemným překvapením právě Jonneho sólová tvorba, která je podstatně umírněnější, ale zároveň pestřejší. Ocenit by ji mohli zejména posluchači, kterým nevadí vzdát se tvrdších tónů a zaposlouchat se do čistějšího folku, ke kterému se Jonne přiklání.

Debutové album hudebník vydal v roce 2014 a bylo pojmenováno jednoduše Jonne. Na konci dubna 2017 se posluchači dočkali novinky Kallohonka, druhého studiového alba, které se svým zvukem od prvního nijak zásadně neodlišuje. Snad jen tím, že se ve své inspirací vydává i za hranice Finska.

Jonne ve svých textech zpívá především o přírodě, její síle a také o starých mýtech a šamanismu. V některých písních i přímo cituje části starých lidových písní a básní, jak jsou zachyceny například v eposu Kalevala, a tak je možné se skrze jeho tvorbu seznámit i s finskou lidovou slovesností. Tou se inspiruje i po formální stránce. V ukázkové písni Metsään on iäksi mieli je možné si povšimnout například typické aliterace, tedy stejných počátečních písmen několika po sobě jdoucích slov, nebo takzvaného kalevalského metra, rytmiky, kterou se finské lidové básnictví řídilo. Píseň pochází ještě z prvního alba Jonne, ale teprve v květnu 2017 se dočkala oficiálního videoklipu. Její obsah vypráví o věčné touze po životě v lese, v souladu s přírodou, tedy o něčem, co je finskou identitou i uměleckou tvorbou hluboce prorostlé už odpradávna.

Autorka textu: Zuzana Vorlíková, Skandinávský dům

Zdroj obrázku: http://www.metallized.it/public/articoli2/1429723100mzd. jpg