Jarní tipy na severské knihy

Ve vzduchu je cítit jaro. Vyražte do přírody a nezapomeňte si do batůžku přibalit dobrou severskou knihu. Kterou, to vám poradíme v naších jarních tipech.

Agnes Ravatn: Ptačí tribunál

Po veřejném skandálu opustí televizní moderátorka Allis Hagtornová svého partnera a práci ve městě a dobrovolně se vydá do vyhnanství v odlehlém fjordu. Brzy se ale ukáže, že její nová práce není tak docela tím, co čekala. Její tichý, nevrlý zaměstnavatel, čtyřicátník Sigurd Bagge, si udržuje odstup a chová se notně nepředvídatelně. Allis ale z jakéhosi důvodu přitahuje, ač jí nezřídka nahání hrůzu…

Jussi Valtonen: Oni nevědí, co činí

Úspěšný neurovědec Joe Chayefski je muž s mnoha problémy. Jeho žena je zahlcena prací, dcera tráví většinu času se smartphonem nejnovější generace a kdosi neznámý začal obtěžovat rodinu protesty proti Joeovým laboratorním pokusům na zvířatech. Nějak to patrně souvisí také s jeho bývalou ženou, která žije ve Finsku, a jejich synem. Audiokniha

Henning Mankell: Švédské holínky

Jedné podzimní noci se bývalý lékař Fredrik Welin probudí a zjistí, že mu hoří střecha nad hlavou. Plamenům unikne doslova na poslední chvíli a stihne popadnout jen pláštěnku a natáhnout si na nohy holínky. Jeho milovaný dům po prarodičích lehne popelem. Ohořelé trosky jako by se staly symbolem jeho osamělého života, který už se chýlí ke konci.

Jakob Martin Strid: Neuvěřitelný příběh o velké hrušce

Neuvěřitelný příběh dvou přátel – kocourka Macíka a slona Sebastiána. Macík při rybaření objeví dopis ukrytý v láhvi a spolu s ním semínko. Z toho vyroste obrovitánská hruška. Bohatě a nápaditě ilustrované dílo vytvořené s citem pro aktuální témata a oceňované pro svou moudrost a hřejivý humor. Kniha vyšla již v osmnácti jazycích.

Jan Kozák: Ódinn

Kniha poskytuje přehledný úvod do kultury, mýtů a rituálů předkřesťanské Skandinávie doby vikinské a podrobný výklad věnovaný nejvýznamnějšímu severskému božstvu – Ódinovi. Autor představuje jednotlivé mýty, v nichž hraje Ódinn stěžejní roli, z výkladu potom vyvstává síť souvislostí mezi těmito příběhy.

Přejeme hodně pobytu v přírodě se čtením severských knih!
Tým Skandinávského domu

Partnerem knižních tipů je knihkupectví Martinus.cz.

Martinus